Yıllarca yetiştirebileceğiniz uzun ömürlü 8 meyve ve sebze

Süpermarketlerde ve pazarlarda aldığımız çoğu sebze ve meyve genellikle tek yıllık bitkilerden gelmektedir. Tohumdan başlayarak, ekip büyüttüğümüz bu bitkilerin arasında marul, balkabağı, bahçe bezelyesi gibi sebzeler vardır.

Buna rağmen, genellikle meyve ve bazı sebzeler ise uzun ömürlü bitkiler sınıfına girer. Hatta bazı yıllık bitkileri siz de evinizde yetiştirebilir, bir yıldan daha uzun bir süre ürünlerinizin tadını çıkarabilirsiniz. İşte evde tüm yıl boyunca yetiştirebileceğiniz 8 sebze ve meyve:

1) Domates

domates

Teknik olarak bir meyve olsa da, sebze olarak kabul edilen domates birden fazla yıl boyunca ürün alabileceğiniz bitkilerden biri. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, soğuk geçen kış aylarında domateslerinizi evin içine taşımak. Domates sıcak iklim sevdiğinden kış zamanı bitkileriniz zarar görebilir.

TIKLAYIN: Evinizde bir güzellik bahçesi başlatmak için 4 bitki

2) Biber

biber

Domatesler ile aynı ailede olan biberler, yıllık bitkiler ailesinin bir başka üyesi. Yine domatesler gibi en büyük sorunumuz soğuklar. Ama soğuklarda evin içine aldığınız zaman biber, acısından tatlısına, kırmızısından, yeşiline hatta siyahına kadar bir çok çeşidi ile her öğününüzün bir parçası olmaya hazır.

3) Patlıcan

patlican-ksb7euif

Çiftliklerde her ne kadar tek yıllık bir bitki gibi yetiştirilse de, patlıcanlar soğuğu atlattıkları sürece uzun ömürlü bitkiler ailesinden olduğunu size kanıtlayacaktır.

4) Bamya

grow-ladys-finger-plant

Seveni de sevmeyeni de bol olan bamya, sıcağı seven ve bol ürün veren uzun ömürlü bitkilerden bir başkası. Hatta eğer sevgi ile yetiştirilirse, bamya bitkileri 2 metrelik bir boya bile ulaşabilir.

Bamyanın sırrı ise ürünlerinin erken ve bol bol toplanmasında. Bitki üzerinde uzun süre kaldığı zaman bamyalar odunlaşabiliyor.

5) Yerelması

yer-elmasi

Yerelması ile olan tarifleri artık eskisinden daha fazla duymaya başladık. Patates gibi kullanılan yerelmaları aynı zamanda çiğ de yenilebiliyor. Yerelması ile yaşayabileceğiniz en büyük sorun ise bu bitkilerin çabuk üreyen bitkilerden olması ve hızlıca yayılması. O yüzden bu bitkiye kendi saksısını ayırsanız iyi olur.

6) Yaban turpu

horseradish03

Bir çok iklimde yetişebilen yaban turpu aynı zamanda en sağlam bitkilerden de birisidir. Kullandığımız bölgesi olan kökleri sonbahar ve kış aylarında toplanabilir.

Ama dikkatli olun yaban turbu oldukça acı bir tada sahiptir. Buna karşın, özellikle kış aylarında soğuk algınlığına ve diğer bitkilere dadanan mantarları öldürmekte yaban turpunun üstüne yoktur.

7) Yeşil Soğan / Pırasa

Vegetable garden

Her soğan ve pırasa için doğru olmasa da, bazı soğan ve pırasa çeşitleri uzun ömürlü bitkiler sınıfına girmekte. Eğer her yıl soğan ve pırasa ekmekten kaçınmak istiyorsanız, yeşil soğan, bahçe soğanı ve uzun ömürlü pırasaları tercih edebilirsiniz.

8) Kırmızı Hindiba

radicchio-chicory1

Listemize biraz renk katmak istersek, kırmızı hindiba (Radiço) salatalara ekleyebileceğiniz en güzel bitkilerden biri. Ilıman havayı ve güneşi seven bu bitkiyi bir kez ektiğinizde her ilk ve son bahar masanıza yemek sunacaktır.

Önceki yazıyı okuyun:
Bombalara Karşı Sofralar geri dönüyor

Her hafta bir araya gelip herkese açık sofra kuran Bombalara Karşı Sofralar, yaz dolayısıyla verilen aranın ardından bu Cumartesi buluşmalarına...

Kapat