Oksijenli su, çamaşır suyuna karşı

Çamaşır suyu ve ben yollarımızı bir süre önce ayırmıştık. Kokusu bile beni bitiriyordu. Klor bazlı çamaşır suyu gerçekte yakıcı kimyasal ve tescilli böcek ilacından başka bir şey değildir. Oksijenli su (hidrojen peroksit) ise doğaya oksijen ve su olarak parçalanarak karışır, dolayısı ile insan sağlığına zararı yoktur.

Oksijenli su hemen hemen tüm temizlik alanlarında çamaşır suyunun yerini tutar. Çamaşır suyunu nerede kullanıyorsanız, onun yerine oksijenli su daha bile iyisini yapacaktır. Marketten aldığınız oksijenli su bu işi görür.

Oksijenli suyun başka nerelerde kullanıldığı hakkında birkaç küçük bilgi de vermek istiyorum.

261

  • Dezenfektan olarak: Klozetler, seramik yüzeyler, duş ve banyo küvetlerinde aslında banyonun tamamında kullanabilirsiniz.
  • Bulaşıkta: Bulaşık deterjanınıza birkaç damla ekleyerek ekstra temizlik elde edebilirsiniz.
  • Gıda temizliği ve doğal koruyucu: Büyük, soğuk su dolu bir kaba birkaç kaşık ekleyerek sebze ve meyvelerinizi temizlersiniz hem de tazeliklerini korumalarında yardımcı olacaktır.
  • Çamaşırda: Çamaşır suyunun yerine kullanabilirsiniz, ancak bölgesel lekeleri çıkarmak için uyguladığınızda renklerin solmasını engellemek için hemen su ile yıkamalısınız.
  • Ağız bakımında: Diş fırçanızı temizlemek için kullanabilirsiniz, ayrıca az miktarda karbonat ile karıştırdığınızda macun haline getirerek dişlerinizi kuvvetlendirmek, beyazlatmak ve yine ağızda oluşan aftları iyileştirmek için de kullanabilirsiniz.
  • Mutfak temizliğinde: Spreyli bir kabın içine koyarak mutfağınızda tezgah üstünü, kesme tahtalarını, ocakları, buzdolabını ve hatta kahve fincanlarını, blender ve mikserleri temizleyebilirsiniz.
  • Oyuncak temizliğinde: Bir ölçü oksijenli suyu 10 ölçü su ile karıştırıp büyük bir kabın içinde suya dayanıklı oyuncakları güvenli bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bu özellikle evde yaşanmış hastalık dönemlerinden sonra önemlidir.
  • Cam temizliğinde: Bir ölçü oksijenli suya dört ölçü su karıştırarak camlarınızı iz bırakmadan temizleyebilirsiniz.

Sağlığınız ve güvenli bir ortam için siz de çamaşır suyuna veda edin ve oksijenli su ile tekrar tanışın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat
Doğru nefes almayı biliyor musunuz?

Arham’la nefes terapisini ve Simyacının Değişim Nefesi çalışmasını konuştuk.

Kapat