3 gömlek, 4 pantolon, 1 şilte: Japon minimalizmi ile tanışın

Fumio Sasaki’nin Tokyo’daki tek odalı apartmanı o kadar yalın ki, bazı arkadaşları kendilerini polislerin sorgu odasındaymış gibi hissettiklerini belirtiyor. Sasaki 3 gömlek, 4 çift pantolon, 4 çift çorap ve bir kaç ana eşyadan fazla bir şeye sahip değil.

201606231210

Konu aslında para değil. 36 yaşındaki editor sayısı giderek artan Japonlar ile beraber “az ama öz” mantığının hükmettiği bilinçli bir yaşam tercihi yapmış. Zen Budizm’in azlık estetiğinden etkilenen bu hareket, aşırı tüketim kültürüne karşı sahip oldukları malzemeleri dramatik bir şekilde azaltıyor.

2134253465(1)

CD, DVD ve kitap koleksiyonunu bağımlılık haline getirdiğini söyleyen Sasaki, iki sene önce trendleri takip etmekten yorulduğunu, ait olmadığı şeyin kendisinde eksiklik hissi yaratmasını kabullenemediğini söylüyor. Bir sonraki sene ise Sasaki tüm sahip olduklarını insanlara vermeye ve satmaya başlamış. Sasaki alışveriş ve temizliğe daha az zaman harcayarak arkadaşlarına daha fazla zaman ayırdığını ve daha fazla dışarı çıktığını, gezdiğini belirtiyor.

1324254

Gerçekten sevdikleri şeylere ait olma fikri giderek benimsenmeye başlanmış ve artık sınırların dışına da taşıyor. Mari Kando isimli bir danışmanın KonMari isimli organizasyon metodları ABD’de büyük bir topluluk tarafından uygulanıyor. Bu metodu uygulayanlardan Katsuya Toyoda, ortalama bir insandan daha fazla eşyası olmadığını ama sahip olduğu her şeyi gerçekten sevip sevmediğini sorguladığını belirtiyor. Toyoda’nın 22 metrekaraleik evinde sadece bir masa ve şilte bulunmakta.

3423546

Bu minimalist akımın tanımları, dağılmayı değil, sahip olmayı yeniden tanımladığından herkese kendine göre tanımı ve kazanmaya çalıştığı şey farklı; Sasaki için bu yolculuk etmek. Kaç kişi oldukları tam belli olmasa da, Sasaki kendi gibi binlerce kararlı minimalist olduğuna ve binlerce kişinin ise bu konuya ilgili olduğunu belirtiyor.

7654321(1)

Japonya’da çoğu kişi minimalismin dışarıdan değil Zen Buddhismin kültüründen gelidiğini belirtiyor. 41 yaşındaki Naoki Numahata, Batı kültüründe yer açmanın orayı başka bir şeyle doldurmak için olduğunu söylüyor. Numahata’ya göre çay seramonileri ve Zen kültürü ise bir yeri boş bırakmanın farkında ve hayalgücünün bu boşluğu doldurmasına izin vermekte.

201606231222

Sasaki özellikle 20 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet veren 2011 yılındaki 9.0 şiddetindeki deprem ve sonrasındaki tsunamiden sonra sahip olduklarını yeniden değerlendirmiş. Deprem kaynaklı yaralanmaların %30 ile %50 oranında evdeki eşyaların kişilerin üstüne düşmesinden kaynaklandığını söyleyen Sasaki kendi minimalist odasında böyle bir şeyden korkmaya gerek olmadığını belirtiyor.

Kaynak: Reuters

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, İyi haberler, Sanat ve Tasarım
2-5 Temmuz: Permakültür Tasarım Sertifika Kursu

Taner Aksel, 2-5 Temmuz tarihleri arasında Belentepe'de Permakültür Tasarım Sertifika Kursu düzenliyor.

Kapat