5-11 Mart: Bu hafta gerçekleşecek çevre dostu etkinlikler

5-11 Mart haftasında gerçekleşecek, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz yeşil etkinliklerin detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

İyi haftalar!

5 Mart Pazartesi
Çocuklar ilk kitaplarını tasarlıyor
Mart ayı boyunca her pazartesi gerçekleşecek bu etkinlikte Aç Tırtıl kitabınının yazar ve çizeri Eric Carle’ın tekniği, Özlem Şekerciğlu Lesport’un uyarlaması ve yorumuyla birlikte, temasını çocuklarla birlikte belirlenecek ortak bir kitap hazırlanacak.
4 haftalık çalışma tamamlandıktan sonra, düzenlenecek sergide kitabın sayfaları arasında gezilecek. Anısı hep taze kalsın diye de, çocukların bu ilk kitaplarını matbaadan çıkar çıkmaz katılımcılara gönderilecek.

1.hafta: Tanışma sonrası ortak kitabımızın temasını belirleme ve ortak karar alma
2.hafta: Çizime başlama, renkler ve doku bulma
3.hafta: Boyadığımız ve kurumaya bıraktığımız kağıtları dekupe edip sayfaları oluşturma
4.hafta: Finalize etme, son rötuşlar, sergi

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Mart Perşembe
Feminist Gece Yürüyüşü
“Fransız Kültür Merkezi önünde, saat 19.30’da buluşuyoruz.
8 Mart Feminist Gece Yürüyüşünün 16. yılında yine Taksim’de olacağız.
Geçen 8 Mart’tan bu yana OHAL altında yaşamaya, savaşla terbiye edilmeye çalışılmaya, kadınlara yönelik gün geçtikçe artan saldıralara maruz kalmaya devam ediyoruz. Diyanet hayatlarımızda her gün daha fazla yer kaplamaya devam ederken, kız çocuklarına yönelik saldırıları meşrulaştırmanın kılıflarının son hızla arandığını görüyoruz. LGBTİ+lar olarak düzenlediğimiz etkinlikler yasaklanıyor, nefes alacak alanımız kalmasın isteniyor.
Bizler ise kadın dayanışmasında, kadınların mücadelesinde bulduğumuz nefesi paylaşmak, bir araya gelip birbirimizden güçlenmek için bu yıl yine 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde buluşacağız.
*Yürüyüş natrans erkeklere kapalıdır.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

10 – 11 Mart Cumartesi Pazar
Sokak hayvanları için kulübe atölyesi
Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

10 – 18 Mart 
CNR Kitap Fuarı

CNR EXPO Yeşilköy’de 20 ülkeden yerli ve yabancı 350 yayınevinin katılımı ile düzenlenecek 5. Uluslararası CNR Kitap Fuarı 10 Mart’ta başlıyor.

Yurt içi ve yurt dışından yüzlerce yazarı konuk etmeye hazırlanan CNR Kitap Fuarı’nın bu yılki teması “OKU” olacak. Temaya uygun olarak fuarda gerçekleştirilecek etkinliklerde, okumanın önemi ve kitapların hayatımız üzerindeki gücünü ifade edecek 1.000’in üzerinde etkinlik gerçekleştirilecek.

Türk edebiyatının usta ismi Alev Alatlı, CNR Kitap Fuarı’nın onur yazarı olacak. Edebiyat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne sahip olan Alev Alatlı, fuar süresince imza günleri, panel ve söyleşilerde okurlarıyla buluşacak. İstanbul’un merkezinde metro, metrobüs, marmaray gibi tüm ulaşım araçlarına yakın bir lokasyonda konumlanan ve her kış kitapseverleri CNR EXPO Yeşilköy çatısı altında buluşturan CNR Kitap Fuarı, 10-18 Mart tarihlerinde düzenlenecek.

Arıntılı bilgi için burayı tıklayın.

10 – 11 Mart Cumartesi Pazar
Ekolojik Mimariye Giriş
Beynimizin irademiz dışında sürekli yaptığı işlerden biri de tasarım. Bedenimiz ve uzuvlarımızı birer alet gibi kullanmaktan, masanın kısa ayağına anlık çare bulmaya kadar, problem çözmede tasarım yöntemlerini bilinçli veya bilinç dışı kullanırız. Bir ev inşası da yine kendi tarihimiz kadar eski bireysel bir serüven. Her bir bireyin kendi yolculuğunda çetrefilli, macera dolu bir liman ev inşası. Suyun, toprağın, taşın, ağacın doğasını idrak etmek, algılamak en gerekli ilkeler. Malzemelere hükmetmeye alışmadan da, sadece uyum sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz aslında eski olan güncel bir önerme ile ne isterseniz yapmakta özgürsünüz. İstanbul Permakültür Kolektifi sizi kendi evinizi tasarlamaya ve bu konu üzerinde düşünmeye davet ediyor.

Ekolojik Mimariye Giriş kursunda şu konu başlıkları üzerine durulacak:

– Ekoloji, Tasarım ve Doğa ilişkisinin tanımlanması,
– Arazi seçimi ve arazide ev yeri seçimi
– Bitkilerin keşfi, mimarinin çevre ile ilişkisi
– Ev tasarımında temel ihtiyaçlar,
– Şehir alışkanlıklarımız ve ekoloji
– Malzeme seçimi ve alternatifleri
– Göletler, enerji, sera kurulumu.
– Altyapı teknikleri

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Mart Pazar
Sukulent ve kaktüs yetiştiriciliği atölyesi

Uzak memleketlerin pek sevilen sakinleri; Kaktüs ve Sukulentleri yaşam alanımızda nasıl ağırlarız?
Kaktüs ve Sukulentler fizyolojik ve görsel olarak botanik dünyasının en dikkat çekici üyeleridir. Müthiş boyutta tür çeşitliliğine sahip ve bir o kadar da sorularla dolu kocaman bir ailedir.
Circuit İstanbul; Kaktüs ve Sukulent türlerini tanımanızı sağlayacak; ihtiyaçları olan tüm bakım öneri ve püf noktalarını, sorunlarına karşı önlem ve çözüm yöntemlerini paylaşacakları, dikenli, güneşli, dolu dolu bi’ atölye hazırladı.
Hatırasını, emeğinizi, maddi manevi harcadıklarınızı koruyarak, sürdürülebilir yeşil alanınızı oluşturmak, bitkileriniz ile hem zevkinize hem yaşam şeklinize uygun kalıcı birliktelik oluşturmak sizin elinizde.

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

11 Mart Pazar
Sebahat Yılmaz takas şenliği
Yeryüzü Derneği’nin armağan ekonomisinin bir uygulaması olarak yıllardır sürdürdüğü takas şenliği aynı zamanda sınırlı kaynakların tüketilmesine de bir çözüm önerisi.
İhtiyaç fazlası eşyalarınızı, ihtiyacı olanlar tarafından kullanılmaya devam edilmesi için getirin, ihtiyacınız olan başka eşyaları alın.
Çocukların da paylaşmayı öğrenmelerini de sağlayın. Oyuncaklarını ve kitaplarını paylaşsınlar, oyun oynayıp yeni arkadaşlar bulsunlar.

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın