6 adımda bilinçli yemek yeme

Yemeğine odaklanmak bir başka deyiş ile dikkatli yemek yemek en iyi diyet olabilir. USDA’in bir raporuna göre ortalama olarak, yemek yemeye günde iki buçuk saat harcıyoruz. Ama, yine de o zamanın yarısından fazlasında başka bir şey yapıyoruz. Harvard T.H.’de beslenme uzmanı ve öğretim görevlisi olan Dr. Lilian Cheung, yemek yerken aynı anda başka bir şeye odaklanmanın bilinçsiz yemek yemeye neden olduğunu düşünüyor.

Bilinçli yemek yemek, yemek deneyiminin tarladan sofraya gelene kadar bütününü kapsıyor. Bilinçli yemek yemek, çoğu zaman şu anda tamamen mevcut ve canlı hissederek beslenme olarak tanımlanıyor. Yani, bilinçli yemek yeme fikrinin masada harcanan zamana uygulandığını söyleyebiliriz.

Artan araştırmalar, bilinçli yemenin kilo sorunlarına yardımcı olabileceğini ve insanları işlenmiş gıda ve zararlı sağlık seçimlerinden uzak durmaya teşvik edebileceğini kanıtlıyor. Peki bilinçli yemek yeme konseptiyle aramızı ısıtmak için nereden başlamalıyız? 

#1 Açken yiyin (ama acıkmanın sınırlarını zorlamayın)

Biraz pratik yapmak gerekebilir, ama aç olmakla yemek yemek arasında soluklanmak istediğiniz arasındaki tatlı noktayı bulmak önemlidir. Örneğin, işte atıştırmalıklar tüketmek, beslenme ile ilgili değil iş hayatınıza karşı duyduğunuz ile ilgi olabilir.

#2 Dikkat dağıtmalarını sınırlandırın

Bu sessizce yalnız yemek anlamına gelmiyor. Dikkatli yeme harika bir ortak deneyim olabilir. Sadece, televizyonun önünde, sürüş sırasında, bilgisayarda, telefonunuzda vb. yemek yemeyin anlamına geliyor. Televizyonun önünde yemek yemek (ya da bilgisayar karşısında) pratik olarak eğlenceli olsa da, şuursuz yemek yemeyi ne kadar kolay teşvik edeceğini düşünün.

#3 Yavaş yiyin, iyice çiğneyin

Yavaş yavaş yemek ve iyice çiğnemek, kilo vermenin reçetesi olabilir. Ve iyi bir nedenden ötürü, hızlı yemek yeme aşırı vücut ağırlığı ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir. Yavaş yediğimizde yemeğimizi yutmak çok zaman alır. Nasıl yavaşlayabilirsiniz? Küçük ısırıklar alın, yavaşça ve iyice çiğneyin, tabağınızı masadan ayırmayın ve ısırıklar arasında bir yudum için.


#4 Duyularınızın ziyafet çekmesine izin verin

Çoğu insan yemek yemekten zevk alır ve birçoğu o kadar akılsızca yer ki tadını bile alamaz. Yemeklerin aromalarını takdir edin (tadı artırmaya yardımcı olur), renklerin güzelliğinin tadını çıkarın ve dokunma duyunuzu biraz artırmak için mümkün olduğunda elinizle yiyin. Birden fazla duyuları işin içine soktuğunuzda tüm deneyim çok daha tam tatmin edici hale gelir.

#5 Yeterince yediğinizi hissettiğinizde yemeyi bırakın

Yemek yemeyi bırakmak zordur. Aşırı yemek o anda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir ancak sonrasında rahatsız edicidir ve çoğunlukla vücut için sağlıklı değildir. Vücudunuzu dinleyerek yeterince yediğiniz zamanı fark edebilirsiniz.

#6 Gıda alışverişinizi bilinçli yapın

Bu maddenin aslında en başta olması gerekirdi ama aklımızda en çok kalan madde olması gerektiği için en sonda. Bilinçli alışveriş, sürdürülebilir bir şekilde üretilen ve sağlıklı yiyecekler satın almak, uygulamanın önemli bir parçasıdır. Dikkatsizce alışveriş yapıyorsanız nasıl dikkatlice yiyebilirsiniz ki?

Bilinçli yeme konusunda muhtemelen keşfedeceğiniz bir diğer önemli şey, besinlerin ham halinin oldukça lezzetli olduğu gerçeğidir. Bu arada, gerçekten de yemeğin deneyimine odaklanan herhangi bir kişi, bir kutu neon turuncu peynir aromalı atıştırmalığın aslında lezzetli olmadığını fark edecektir. Bilinçli yemek yedikçe, daha sağlıklı yiyeceklere doğru çekim hissetmeye başlayacaksınız. Ardından da, bilinçli yeme halinin rutin hale geldiğini ve bu bilinçli halin hayatınızın diğer alanlarına da taşımak istediğinizi fark edeceksiniz.

Kaynak
TreeHugger

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Yeme İçme
Ege zeytin ormanlarının zeytinyağı dünyanın en prestijli yağları arasına girdi

Tüm dünyada iyi, temiz ve adil gıda için çalışmalar yürüten Slow Food, İzmir ve çevresindeki zeytin ormanlarında bölgeye özgü erkence...

Kapat