Yokoluş İsyanı, Thames Nehri’ne sular altında kalmış bir ev yerleştirdi

İngiltere’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Yokoluş İsyanı, eylemlerine devam ediyor. Grup son olarak Londra’daki Thames Nehri’ne sular altında kalmış bir ev yerleştirdi.

Pazar sabahı gerçekleştirilen eylemin amacı yükselen deniz seviyelerine dikkat çekmek ve hükümeti iklim krizinin önüne geçmek için acil eylemler gerçekleştirmeye çağırmak.

Londra’nın en bilinen yapılarından Tower Bridge’in tam önüne yerleştirilen evi inşa eden Katey Burak ve Rob Higgs yaptıkları açıklamada, “İklim değişikliğinin her birimizi etkilediğine dikkat çekerek yaklaşmakta olan insan yapımı felaketin ciddiyetine ilişkin farkındalığı artırmak istiyoruz” dedi.

Aktivistler; evlerinin, iş yerlerinin ve yaşam alanlarının büyük tehlike altında olduğunu ve İngiltere’nin kuzeyinde devam etmekte olan sel felaketlerinin bunun çarpıcı bir göstergesi olduğunu ifade ettiler.

Yokoluş İsyanı’nın paylaştığı rakamlara göre 2100 yılına kadar deniz seviyelerinde 1-5 metre arasında yükselmeler görülecek. Grup, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) iki metreden daha az bir artışa işaret ettiğini, ancak geçmiş değerlendirmelerde iklim değişikliğinin hızını sık sık hafife aldığınızı iddia ediyor.

Grönland’daki buz tabakalarının 2070’e kadar tahmin edilemeyen bir oranda eridiği ve saniyede 140.000 ton buzun (200 Thames nehrine eşdeğer) yok olduğu bildiriliyor.

Kaynak:
Dazed

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Sanat ve Tasarım
Ege zeytin ormanlarının zeytinyağı dünyanın en prestijli yağları arasına girdi

Tüm dünyada iyi, temiz ve adil gıda için çalışmalar yürüten Slow Food, İzmir ve çevresindeki zeytin ormanlarında bölgeye özgü erkence...

Kapat