Affettikçe: Ailenizi katleden birini affedebilir miydiniz?

surdurulebiliryasam.tv Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin “Dönüştüren Belgeseller”i Akmerkez evsahipliğinde izleyicileri ile buluşmaya devam ediyor.

Geçen ay Çölü Durduran Adam ile başlayan ücretsiz Dönüştüren Belgeseller etkinliği, bu sefer“Affettikçe” belgeseli ile 2 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 19.30’da Akmerkez’de sizleri bekliyor.

12312312333

2008 yılında en iyi öğrenci belgeseli dalında Akademi Ödülü kazanan Affettikçe belgeselinin yapımcılığını ve yönetmenliğini Washington DC’de ödüllü bir belgesel yapım şirketi olan Image Bearer Pictures’in kurucusu ve filmin gücünü de arkasına alarak soykırımdan sonraki iyileşme sürecini desteklemek adına yaklaşık yüz bin Ruandalıya ulaşan Rwanda Affettikçe Girişimi’nin kurucu ortaklığını yapan Laura Waters Hinson üstleniyor.

1994 yılındaki soykırımın ardından Ruanda’da yeniden inşa edilmeye çalışılan barış süreci konu edilen Affettikçe (As We Forgive), Ruanda hükümetinin, her sekiz Ruandalı’dan birinin öldürüldüğü soykırımdan sorumlu 50.000 mahkumu, yok edilmesinde pay sahibi oldukları topluluklara geri gönderilme sürecini takip ediyor. Soykırımda ailelerini katleden adamlarla yüz yüze gelen iki Ruandalı kadın Rosaria ve Chantal’ın karşı karşıya oldukları soru ise: Ailenizi katleden birini affedebilir miydiniz?

Affettikçe’de yönetmen Laura Waters Hinson ve Mia Farrow’un sesi ile, bu kanlı soykırımın farklı taraflarında kalan dört komşunun yaşamlarını ve affetme yoluyla ölümden hayata yolculuklarını inceliyoruz.

Barışmak ulaşılabilir bir hedef mi? Hayatta kalanlar ailelerini yok eden katilleri gerçekten affedebilir mi? Hükümet bunu halkından bekleyebilir mi? Soykırım sırasında ahlaki liderlikte sınıfta kalan kilise bugün barışma sürecine katılabilir mi? Affettikçe bu sorulara cevap arayan bir belgesel.

Filmin ardından yapılacak sohbet ise Türkiye’nin ilk profesyonel ve uluslararası arabulucusu(mediatörü), Girne Amerikan Üniversitesi Sürdürülebilirlik ve Arabuluculuk Akademisi Koordinatörü, Milano Ticaret Odası Uluslararası Arabulucusu, Global Mediators Network Yönetim Kurulu Başkanı ve Mediators Beyond Borders Danışman Paneli Üyesi olan Dr. Deniz Kite Güner ile olacak ve bu soruların olası cevapları beraber tartışılacak.

2 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 19.30’da Akmerkez’de düzenlenecek bu ücretsiz etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Laura Waters Hinson kimdir?

Laura Waters Hinson, Washington DC’de ödüllü bir belgesel yapım şirketi olan Image Bearer Pictures’in kurucusudur. Ruanda’nın barışma hareketini anlatan Affettikçe filmi 2008 yılında en iyi öğrenci belgeseli dalında Akademi Ödülü kazandı ve PBS’de yayınlandı.. İlk gösterimi Temmuz 2015’te Manchester Uluslararası Film Festivali’nde yapılan, sanatçı Lilias Trotter hakkındaki Güzel Şeyler filmini yeni tamamladı. Aynı zamanda, Ruanda’da, kendi uluslarının dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine dönüşmesine yardımcı olan yeni nesil kadın girişimcilerin anlatıldığı Ruanda Ana belgeselinin yapımcılığını üstlendi. Film yapımcılığı alanında Amerikan Üniversitesi’nden güzel sanatlar yüksek lisans derecesi alarak Discovery Health Channel’da çalıştı ve MSNBC sunucularından Chris Matthews’in araştırmacı asistanlığını yaptı.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, Sanat ve Tasarım
Tehlikeli 10 ev bitkisi

Bazı ev bitkileri sanıldığı kadar masum olmamakla birlikte, ciddi rahatsızlıklara yol açabilirler. İşte evlerde en çok bulunan 10 tehlikeli bitki.

Kapat