Amerika’da gişe rekorları kıran Kedi filmi bugün vizyona giriyor

İstanbul’da yaşayan Sarı, Duman, Bengü, Aslan Parçası, Gamsız, Psikopat ve Deniz adındaki kedilerin gözünden görülen antik bir kentin ve oradaki insanların hikâyesini anlatan, yönetmenliğini Ceyda Torun’un yaptığı Kedi belgeseli bugün Başka Sinema kapsamında vizyona giriyor.

TIKLAYIN: Evde kedi ya da köpek besleyenler için 14 yeşil öneri

Prömiyeri !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gerçekleşen belgesel, daha sonra  ABD’de Seattle Uluslararası Film Festivali, Avusturalya’da Melbourne Uluslararası Film Festivali ve Kanada’da Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi. Festival gösterimlerinin ardından Amerikalı yapım şirketi tarafından keşfedilen Kedi, ABD’de gösterime girdi ve Amerika’nın yabancı dilde şimdiye kadar en çok izlenmiş üçüncü belgeseli oldu.

Film tanıtımı:

İstanbul’un sokaklarında her gün yüz binlerce kedi özgürce dolaşıyor. Binlerce senedir insanların hayatlarına girip çıkan kediler, bu şehrin zengin yapısının en önemli parçalarından biri. Sahip tanımayan bu kediler İstanbul’da vahşi ve evcil hayat arasında bir çizgide yaşayarak, evlat edinmeyi seçtikleri insanların hayatına neşe getiriyor. Kediler sadece İstanbul’da değil, ülkemizin her köşesinde hepimize birer ayna olarak hayatlarımızı akla gelmeyecek şekillerde zenginleştiriyor.

Eleştirmenler ve seyirciler hemfikir, siz İstanbul’un kedilerine aşık olurken, bir aile filmi olan KEDİ de kalbinizde ve evinizde bir yer edinecek.

Oynadığı sinemalar:
İstanbul Avrupa: Başakşehir Cinetech Mall of İstanbul, Beyoğlu Beyoğlu, Etiler Akmerkez Cinema Pink, Levent Metro City Cinema Pink, Altunizade Capitol Spectrum Cineplex.
İstanbul Anadolu: Kadıköy Rexx
Ankara: Bahçelievler Büyülü Fener, Büyülü Fener Kızılay
Bursa: Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi
İzmir: Karaca Sineması

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, Hayvanlar, İyi haberler, Kent, Mimari, Sanat ve Tasarım
Saniyede 47 kilogram plastik nehirler ile deniz ve okyanuslara taşınıyor

Okyanustaki plastiklere temizlemeyi hedefleyen Ocean Cleanup Projesi, en büyük plastik taşıyıcılardan biri olan ırmaklar üzerinde bir araştırma yaptı.

Kapat