Amsterdam’daki bu bisiklet yolu plastik bardaklar ve şişe kapakları kullanılarak yapıldı

Giderek artan plastik atıkları neden asfalt ya da beton yerine kullanmayalım? Amsterdam’da başlayan PlasticRoad projesinin arkasında yatan fikir bu.

PlasticRoads, 218 bin plastik bardak ve 500 bin plastik şişe kapağından 30 metrelik bir bisiklet yolunu geçtiğimiz günlerde hizmete sundu. Bu yolda aynı zamanda sıcaklığı, geçen bisiklet sayısını ve yolun sağlamlığını ölçen sensörler de var. Bu sensörler ile beraber PlasticRoad aynı zamanda dünyanın ilk akıllı bisiklet yolu olmuş.

Ama sensörler olmadan bile bu proje akıllıca.Basitçe anlatmak gerekirse, kumun fosil yakıtlar ile beraber karışımından oluşan asfalt yerine, plastik atıkların kullanılması, hem fosil yakıta karşı bir duruş, hem de bir dönüşüm projesi.

Plastik atıklar genelde bahçe sandalyesi gibi ürünlere dönüştürülüyor ya da daha kötü durumlarda enerji için yakılıyor. Özellikle plastik atıkların yakılması hem kömürden daha fazla karbon salıyor, hem de içerisinde bulunan bazı kimyasalların havaya karışmasına yol açıyor.

Plastik atıkların bisiklet yoluna dönüştürülmesi ise hem daha sağlam ve kalıcı bir çözüm hem de diğer inşa yöntemlerine göre çevreye daha az zarar veriyor. PlasticRoads geri dönüştürülmüş plastiklerden elde edilen maddeleri fabrikalarında daha önceden üretilmiş kalıplar için kaynak olarak kullanıyor.

Araştırmalara göre bu yöntem normal yollardan 3 kat daha uzun ömürlü, 4 kat daha hafif ve %70 oranında daha hızlı inşa edilmekte.

Şimdilik PlasticRoad’un kamyonların ağırlığına ve arabaların sıcaklıklarına dayanacağı test edilmekte, ama gelecek plastik atıklardan yol yapımı için büyük potansiyeller taşıyor gibi.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Türkiye’nin dört bir yanından Dünya Temizlik Günü fotoğrafları

15 Eylül'de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Dünya Temizlik Günü etkinlikleri yapıldı. Ülkenin dört bir tarafında doğaseverler tek başlarına...

Kapat