Anadolu zeytinliklerinin ölüm fermanına hayır

Hükümet tarafından, 7 Mayıs’ta TBMM’ye sunulan “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Türkiye’nin mevcut zeytinliklerinin %70’inin ölüm fermanı olabilir.

Tasarı, zeytinliklerin yasal statüsünü düzenleyen 3573 Sayılı “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun”da değişiklik yapılmasını öngörüyor. Bundan önce 6 kez değiştirilmek istenen kanun her seferinde halkın tepkisi nedeniyle meclisten geri döndü. Şimdi zeytinliklerin talan edilmesi ve yağmalanması önünde hiçbir hu7kuki engel bırakmayan bu değişikliğe yedinci kez itiraz etme zamanı.

TIKLAYIN: Alternatif tatil planı arayanlara: İzmir’in yemyeşil 19 zeytin rotası

Yasa tasarısı onaylanırsa;

– 15 adetten az zeytin ağacı olan alanlar zeytinlik statüsünden çıkarılacak.

– Zeytin ağacı kesene hapis değil para cezası verilecek, parasını ödeyen zeytin ağacı kesip zeytinlikleri rant kaynağı haline getirebilecek.

– “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez” hükmü kaldırılacak.

– Türkiye’de 826 bin hektar zeytinlik alan üzerinde yaklaşık 169 milyon civarında zeytin ağacı bulunuyor. Yapılmak istenen değişiklikle 578 bin hektar zeytinlik alandaki 117 milyon zeytin ağacı yok edilme tehlikesi altına girecek.

– Yapılacak olan değişiklikle mevcut zeytinlik alanların %70’i maden, enerji gibi sanayi yatırımları ve imar değişiklikleri yoluyla çeşitli inşaat yatırımlarının tehdidi altına girecek.

– Yasa ülkemizdeki özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarındaki doğal hayatın en önemli unsurlarından biri olan zeytinliklerin yok edilmesine yol açacak.

Yasa tasarısının meclisten geçmemesi için kurulda bulunan milletvekillerine telefon ederek i,tirazınızı bildirin, asistanları not aldıklarını ve ileteceklerini belirtiyorlar. Komisyon üyesi vekillerin iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  7-13 Mayıs haftasının 15 çevre dostu etkinliği

Kaynak: Bianet

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
İzmir Büyükşehir Belediyesi, çatılarını güneş santrallerine çevirmeye devam ediyor

Sistem sayesinde Yaşam Parkı’nın yıllık ortalama 90 bin kWh enerji ihtiyacı ile Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ne ait yıllık...

Kapat