Atma, dönüştür, tamir et, tekrar kullan: Repair Cafe yolda

Bozulan eşyalarınızı ücretsiz tamir ettirmek ister misiniz? 

2009 yılında Amsterdam’da başlayan Repair Cafe buluşmaları bundan sonra İstanbul’da da düzenlenecek. Yeryüzü Derneği‘nin ekim ayının son pazar günü başlatacağı Repair Cafe buluşmaları düzenli olarak yapılmaya devam edecek.

TIKLAYIN: İsveç’te bozulan eşyalarını tamir edenler vergi indirimi kazanıyor

 

Repair Cafe nedir?

İlk kez 2009 yılında Hollandalı gazeteci Martine Postma tarafından Amsterdam’da düzenlenen Repair Cafe buluşmaları şu anda dünyada 1143 yerde düzenleniyor, İstanbul Repair Cafe’nin 1144. şubesi olacak. Repair Cafe buluşmalarının amacı, bozulan eşyalarla bu eşyaları tamir etme becerisine sahip gönüllüleri bir araya getirmektir.

Evde kullandığınız kettle, tost makinesi ya da blender gibi aletler bozulduğunda servisi ararsanız alacağınız yanıt yüksek ihtimalle bu ürünü tamir etmenin, yenisini satın almaktan daha pahalıya geleceği olur

Hızlı tüketim kültürünün sürekli yeni bir ürün almaya yönlendiren çark sistemi bu şekilde işler. Oysa bu eşyaların bir kısmını çok basit düzenlemelerle tamir etmek mümkündür. Repair Cafe buluşmalarında tamir etme becerisine sahip gönüllüler belirlenen bir yerde toplanır ve o bölgede yaşayanların bozulan eşyalarını tamir ederler.

Ayrıntılar ile yer ve saat bilgileri için Yeryüzü Derneği‘ni takip edin!

BUNU DA OKU:  Benim İçin Anneler Günü
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Atma, dönüştür, tamir et, tekrar kullan: Repair Cafe yolda” için 2.602 yorum

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Genel
Eylül ayında günde 10 bin adım at, Cerebral Palsyli bireyler için bağışa dönüşsün

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı üçüncü yılında da gönüllülerini bekliyor!

Kapat