Avrupa’nın Sürdürülebilir Değişimini Havadan Gösteren 10 Fotoğraf

Kurulması planlanan 75 kömür santrali, nükleer enerji santralleri için yapılan anlaşmalar, İstanbul’da tarihte görülmemiş hava kirliliği seviyeleri, giderek betonlaşan şehrin içinde bulunan yeşil alanların, bostanların yok edilme çabası… Türkiye’nin sürdürülebilirlik ve sağlıklı şehir yaşamı konusunda çok da iyi bir yönde ilerlediğini söyleyemeyiz.

Karbon ayakizimiz konusunda hâlâ OECD ortalaması altında olsak da hızla büyüyen bir ayakizimiz olduğu kesin. Ama bir yandan da komşusu olduğumuz Avrupa Birliği ülkeleri artık etkilerini şiddetli bir biçimde görmeye başladığımız iklim değişikliğine karşı yapılması gerekenlerin ve sağlıklı bir şehrin faydalarının farkında.

305654

30565455

 

İlk önce Almanya ve İskandinav ülkelerini inceleyen MacLean, yakından bakıldığında Avrupa’da büyümenin keskin sınırlar ile kontrol altına alındığını görmüş. Bu sınırlar ise daha önceden belirlenmiş yapılar ile tanımlanmış.

Ulaşım arabalar ile dışarıya doğru taşmaktansa içeriye doğru yaya yolları ve bisiklet kullanımı için yeniden yapılanmış. MacLean, şehir dışında ise sayısı giderek artan devasa rüzgar ve güneş santrallerini fotoğraflamış.

30565453

Sanatçı, ABD’de giderek büyüyen ve doğal alanları yutmaya başlayan şehirsel büyümenin iklime yaptığı etkiyi çok düşünmeyip, insanların daha çok ampül değiştirerek, daha verimli arabalar kullanarak bir değişim yapmaya çalıştıklıklarını belirtiyor.

Ama Avrupa’da bu büyüme için eski alanların yeniden kullanıldığını belirten MacLean, hikayenin ana noktalarından birinin, büyüme ve gelişme yapımızın iklimi nasıl etkileyebileceğini düşünmek olduğunu belirtiyor.

30565459

30565458

30565457

30565456

30565452

305654510

3. Köprü ve 3. Havalimanı yüzünden akciğerleri kesilen bir şehirde bunu düşünmemek zor olsa gerek.

76587576435

508355

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Mimari, Yenilenebilir Enerji, Yeşil alanlar
Podyumu Kirala: Unlimited ile Butik Kıyafetlerde Paylaşım Ekonomisi

Hem hızlı modayı takip eden, hem de kıyafetlerinizin dolapta tozlanmasını önleyen bir çözüme ne dersiniz?

Kapat