Balkon bahçeciliği: Eylül ayında dikilebilecek bitkiler

Yazın sonuna yaklaşırken balkon ve bahçeler için de soğuyan havalara hazırlanma vakti geldi. Sonbahar ve kış aylarında balkon ve bahçeler bahar ve yaz kadar renkli olmasa da 12 ay boyunca balkon bahçeciliği yapmak mümkün. Önümüzdeki aylarda hem balkonunuzu yeşil tutmaya hem de topraktan ürün almaya devam etmek için bu ay dikebileceğiniz bitkileri derledik.

1. Biberiye

Balkonda biberiye yetiştirmek hem çok keyifli hem de çok verimli. Mis gibi kokusu ve güzel görünümüyle balkonunuzu süsleyen biberiyeyi her türlü yemekte baharat olarak kullanabilir, baş ve eklem ağrıları ile morluk tedavisinde yağından faydalanabilirsiniz. YAz sonu ve sonbahar başı biberiye ekmek için ideal zamanlar.

2. Sarımsak
Sarımsak, yetiştirmesi zahmetsiz bir bitkidir. Yüzyıllardır hem yemeklerde hem de ilaç olarak kullanılan sarımsağı eylül sonundan aralık ayına kadar dikebilirsiniz. 3-4 cm toprak derinliğine ihtiyaç duyan sarımsak balkonda rahatlıkla yetiştirilebilir.

3. Roka
Yemeklerin yanında ve salatalarda bolca kullanılan roka da eylül ayında balkona dikebileceğiniz bitkilerden.

4. Turp
Serin iklim sebzelerinden olan turp tohumları, 15 cm derinliğinde saksılara ekilip güneş gören bir yerde tutulduğunda 5 hafta gibi bir sürede hasat edilebilir.

5. Dereotu
Saksıda yetiştirmesi oldukça kolay olan bir başka bitki de dereotu. Balkonda hatta mutfakta camın önünde küçük saksılarda yetiştirebilir, sene boyunca afiyetle yiyebilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Jane Fonda, Oscar Ödülleri'ne sembole dönüşen kırmızı paltosu ve daha önce giydiği bir kıyafetle geldi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Balkon bahçeciliği: Eylül ayında dikilebilecek bitkiler” için 42.422 yorum

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ev ve Bahçe, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Yeme İçme
Hareketsiz yaşam tarzını yenmek için spor yeterli değil, yarım saatte bir ayağa kalkmanız gerekiyor

Kolombiya Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırma, her yarım saat de bir yapılan küçük bir aktivitenin bile, oturarak yapılan masa başı işlerinin

Kapat