Başka bir kurye mümkün

Küresel iklim değişikliği hepimizin dilindeyken ve karbon ayak izimiz dev adımlara dönüşmüşken Bisiklet Kurye çıkıyor karşımıza! Siz de ‘karbon nötr teslimat’ ile çevre hareketine katılmak ister misiniz? Daha yakından tanıyın diye biz sorduk Bisiklet Kurye ekibi cevapladı.

Neden ‘Bisiklet Kurye’?

Bisikletlerin şehirler için en iyi ulaşım aracı oldukları malum. Ortalama büyüklükte bir arabanın imalatı için bir bisikletin üretimi için harcanan enerjiden 100 kat daha fazla enerji harcanıyor. Ayrıca ulaşım altyapısına binen yükü azalttığı gibi, vergilerin daha doğru kullanımını da sağlıyor. Ortalama trafik hızının neredeyse sıfıra düştüğü anlar İstanbul için çok olağan, ancak rekabete dahil olmak isteyen firmaların hızlı ve isabetli olmaları gereksinimini bisikletlerle çözmek de hayal değil. Trafik sıkışıklıklarından etkilenmeyecek bisikletli kuryelerin günlük araç masrafları da 5 krş/km şeklinde oldukça düşük. Ayrıca çevresel olarak sürdürülebilir bir taşıma şekli için bu araçların bakım masrafları da devreye giriyor. Yakıt olarak kullandığı kaynak asla tükenmeyecek ve bizden gelen bir güce sahip: İnsan kasları sayesinde dönen iki tekerlek.

7890(1)

Projeyi hayata geçirme aşaması nasıldı?

Bisiklet kurye gün geçtikçe kendini geliştiriyor, yeniliyor. Proje geçtiğimiz yıl içinde başladı. Zor oluyor aslında. Alışıldık bir kurye hizmeti olmaması ve bisikletin henüz insanların algısında gerçek yerini edinmemiş olması, ayrıca tercih ettiğimiz şehrin zorlukları gibi aşamalardan geçtik öncelikle. Bir araştırma yaptık ve bisikletin bir ulaşım aracı olmasının dışında mükemmel bir kurye hizmeti sağlayabileceğini gördük. Yaşadığımız şehrin içinde de uygulayan olmaya çalıştık. Belirlediğimiz bölgelerde hizmet vermeyi hedefledik, kendimize güzergahlar belirledik ve haritalar çıkardık. Şehrin dik yokuşlarını, güvenli yollarını belirledik. Hızımızı arttırmak için toplu taşıma araçlarını da kullandık, daha güvenli ve hızlı hareket edebildik. Gerekli uygun donanımlı bisiklet ve sürücüler seçtik. Dik yokuşlar için uygun bisiklet ve sürücüleri belirledik ki bu süreç devam ediyor aslında.

İstanbul gibi zor bir yerde çalışmaya başladınız. İşleyiş ve talep öngördüğünüz gibi mi gerçekleşiyor?

Öncelikle saha deneyimi edindik. Bu Ar-Ge çalışması kurulduğumuz tarihten itibaren yaklaşık 7 ay sürdü. Çalıştığımız alanın İstanbul olmasının bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte talebin artacağına ve bu alternatif için iyi bir pazar imkanı sunacağına inanıyoruz.

789

“Farklı bir kariyer imkanı” dediğiniz ekibinize katılım koşulları neler?

Daha önce trafikte bisiklet kullanmış olmalı. Güvenli sürüş tekniklerine hakim ve dört mevsim bisiklet kullanma becerisine sahip olması önemli. Gerekli güvenlik ekipmanlarını kullanan ve harita okuyabilecek beceriye sahip olan, izlediği rotaya/hizmet verdiği bölgeye uygun profesyonel bisikleti olan (dağ, yol, şehir) çevreye duyarlı herkes ekibimize katılabilir..

Kurye dendiğinde ‘zaman’ da devreye giriyor. Bu konuda ne vaat ediyorsunuz?

Şehrin içinde kısa rotalar halinde hareket eden daha fazla sayıda sürücü kullanırız. Bu sayede müşterilerimizin en özel teslimat ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz daha kısa zaman aralıkları kazanmış oluyoruz. Toplu taşıma araçlarına entegre olarak bazı bölge ve durumlarda hızımızda iddialıyız. Motorlu taşıtlarda oluşan mekanik arızaları tamir etmek güçtür. Basit bir patlak lastik bile büyük bir gecikmeye sebep olabilir. Bisiklet Kurye olarak, araçlarımızı seyir esnasında, kendimiz tamir edebilecek beceriye sahibiz. Patlak bir lastiği ya da vitesleri tamir etmek, fren ayarı yapmak gibi pek çok durum için gerekli ekipmanı sürekli yanımızda taşırız. Araçlarımızda yine de tamir edemeyeceğimiz bir arıza ile karşılaşırsak, bölgedeki diğer sürücülerden yardım alırız ve teslimatları zamanında gerçekleştirebilecek rotalarda çalışırız.

Başka şehirlerde de bu projeyi hayata geçirme gibi bir planınız var mı?

Evet, hatta bu ay içinde Antalya ve İzmir‘de şubelerimiz açılacak.

İletişim için:

facebook.com/BisikletKargo

bisikletkurye.com

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, İyi haberler, Kent, Ofis, Spor, Topluluklar
Kullanmadıklarınız Ortak Dolap’a

Son zamanlarda gözümüze çarpan güzel projelerden biri Ortak Dolap.

Kapat