Biyoçeşitlilik Miras Kütüphanesi 150.000 bitki ve hayvan çizimini ücretsiz olarak erişime açtı

Biyoçeşitlilik Miras Kütüphanesi, bilgi paylaşımı ve devam eden iklim kriziyle mücadele etmek için işbirliğini teşvik etmek amacıyla, arşivindeki bazıları 15. yüzyıla kadar uzanan 55 milyondan fazla sayfadan oluşan literatürü ücretsiz olarak paylaşıma açtı. Paylaşılan yüksek çözünürlüklü dosyalardaki en az 150.000 resim artık ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Dünyanın en büyük açık erişimli dijital arşivi olarak dünya üzerindeki hayata adanmış olan Biyoçeşitlilik Miras Kütüphanesi, hayvan çizimleri, tarihî diyagramlar, botanik çalışmaları ve dünyadaki yüz binlerce dergi ve kütüphaneden toplanan çeşitli bilimsel araştırmalardan oluşuyor.

Koleksiyonlar arasında Joseph Wolf’un Zoolojik Eskizler’in dijital bir kopyası ve Londra’daki Regent’s Parkı’nda bulunan vahşi hayvanları tasvir eden yaklaşık 100 litograf içeren iki cilt de bulunuyor. Wolf aslen 19. yüzyılın ortalarında vinyetlerin taslağını çizdi ve boyadı.

Arşivdeki diğer çeşitli eserler, Hawaii’deki yerli çiçekleri detaylandıran suluboya projelerden, 1833’te yayınlanan resimlî talimatlarla kendin yap tahnitçilikle ilgili bir rehbere kadar uzanıyor.

Kütüphane aynı zamanda taksonomiye göre türleri bulmak için arama özellikleri ve arşivdeki kitap ve makalelerle ilgili çevrimiçi sohbetleri izlemek için başka bir seçenek de dahil olmak üzere çeşitli araçlar sunuyor.

Düzenli olarak kamuya açık koleksiyonlar ekleyen kuruluş, şu anda Smithsonian Enstitüsü Arşivleri, Smithsonian Kütüphaneleri ve Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde mevcut olan saha notlarının bilinirliğini artırmak için bir proje üzerinde çalışıyor.

Arşive buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Bildiğimiz Dünyanın Sonu çok yakında geliyor

Çekimlerine ekim ayında başlanan, Bildiğimiz Dünyanın sonu video serisi çok yakında yayında olacak.

Kapat