Biz değilsek kim, şimdi değilse ne zaman? Haydi yapalım Kadıköy!

2008’den beri dünyayı temizleme ve kirletmeme davranışını sürdürebilir kılma hedefi için toplam 113 ülkede 16 milyon gönüllüsü olan Let’s Do It (Haydi Yapalım) hareketi, bu yıl 6 Mayıs’ta Kadıköy’de bir araya gelecek. Sabah kahvaltısı ile başlayan etkinlik, mahalle temizliği ile devam edecek.

TIKLAYIN: Uzay bile çöplüğe döndü: Dünyanın yörüngesindeki uzay molozları tehlike yaratıyor

Program ve detaylar aşağıda.

Let’s Do It! World
Let’s Do It! (Haydi Yapalım!) fikri 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlendi. 3 Mart tarihinde 50.000 kişi bir araya gelerek, ülkenin her yerindeki 10.000 ton çöpü 5 saat içinde temizledi. Eylemin görüntüleri bir anda yayıldı ve sonrasında da tek günde temizlik modeli 15 ülke tarafından şok edici sonuçlarla tekrar edildi. Toplam katılımcı sayısı 2,5 milyonu buldu. 2017 itibari ile de 112 ülkede yaklaşık 16 milyon gönüllüye sahip olan bu çevre temizliği hareketinin her ülkede bir koordinatör kuruluşu bulunuyor.
www.letsdoitworld.org

100 milyon ton katı atık!
Dünyada yaklaşık 100 milyon ton katı atık olduğu düşünülüyor. Onlara yalnızca atık olarak değil; değerlendirilmemiş kaynak gözüyle bakmamız gerekiyor.

Dünya Bankası’nın hazırladığı atık raporuna göre Türkiye günde 86 bin 301 ton atık üretiyor; bu haliyle raporun hazırlandığı 161 ülke içinde 12. sırada bulunuyor. Eğer Türkiye aynı hızla atık üretmeye devam ederse 2025 yılında günde 135 bin 962 ton atık üretecek ve bu 161 ülke içerisinde en fazla atık üreten 8. sıra olarak değiştirecek.

Peki nasıl?
Let’s Do It! Dünya temizliği modeli
İllegal atık sorunu olan bir ülkede, bu sorunu çözmek isteyen insanların girişimiyle, atıkların haritalanmasına başlanır. Kamuoyunda bu konu dikkati çeker ve tüm halk iş birliğine davet edilir. Sonuç olarak; ülkeyi 1 günde temizlerler.

Lets Do It! Türkiye
İlk kez 2012’de bir grup gönüllü bir araya gelerek,”Haydi Yapalım! Türkiye” girişimini başlattı. 2014 yılında 29 şehirde 34 farklı noktadaki gönüllülerin katılımıyla yeşil alanlardan tam 37 ton atık kaldırıldı ve geri dönüşüm süreçlerine aktarıldı. Sürdürülebilir bir çevre için gönüllü olan 4552 kişi 10 Mayıs 2014 günü gerçekleşen ulusal temizlik gününe katılmıştı. Let’s Do It! Türkiye’ye bugüne kadar katılan gönüllü sayısı ise 16 bine yaklaşmış oldu. Türkiyede ise 2015 yılı itibariyle çevre temizliği hareketinin Türkiye temsilciliğini SİYAMDER (Sivil Yaşam Derneği) almış ve bu yıldan itibaren tüm Dünya ile aynı anda temizlik hareketi planlaması ve gerçekleştirilmesi üzerine aksiyonlar almaya başlamıştır.

Etkinliğin facebook sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Geri Dönüşüm, İyi haberler, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Topluluklar
Dünyanın dört bir köşesinden dört sürdürülebilir giyim markası

Denizlerdeki plastiklerden, balık ağlarından, araba lastiklerinden ve kullanılmış kıyafetlerden kıyafet üreten; adil ticaret yapan ve eskimiş giysilerinizi onaran, dünyanın dört...

Kapat