Bombalara Karşı Sofralar Takas Pazarı kuruyor

Toprak 11 milyar insanı besleyecek mahsülü verebiliyorken, neredeyse Türkiye’de ve dünyada üretilen yiyeceğin üçte biri çöp sahalarında kayboluyor. Bir milyar insan açlık sınırında yaşarken, ‘çöp’ olarak nitelendirilen rakamlar, sadece bi yerlerde göz doyuruyor ya da fazlalık olarak mutluluğun ve gücün simgesi oluyor.

Fazlaya sahip olarak değil, olanı paylaşarak gelenekselleşmiş tüketim çılgınlığından kurtarılmış bir yere dönüşecek, İstanbul’un orta yerinde Bombalara Karşı Sofralar’ın adı gibi kurduğu sofrada, israftan üretilecek. Bu hafta Çarşamba günü (17 Haziran) Galatasaray Lisesi önünde ‘başka bir sofra mümkün’ olacak.

Bu etkinliğe katılmak isterseniz eğer, gelirken belki evde kullanmayacağınızı düşündüğünüz bir malzemeyi de çorbaya ekleyebilirsiniz. Bombalara Karşı Sofralar’ın lokanta market ve pazarlarda arta kalanlarla kurduğu sofraları, atölyeleriyle ve pazarlarıyla ayrıca tüketim alışkanlaıklarına başka bir alternatifler sunmaya devam ediyor. 17 Haziran Çarşamba günü Takas Pazarı ile yine paylaşmaya çağrı var. Etkinlik içinse bir parça eşyaya, yoksa da katılımız bekleniyor.

“Tamirin, el becerilerinin köreltildiği; AVM ve marketlere olan mecburiyetimizin gitgide arttığı; kendi işini kendi yapmanın do-it-yourself etiketli “workshop”larla pazarlandığı; parasız şehirden bize sadece havanın arta kaldığı bu naylon ambiyansa bir delik açıp tüketmeye direnmek için herkesi bekliyoruz.

Etkinliğimizin bileti, eğer elde varsa takas pazarına katkı sunmak için getireceğiniz eşyalar olacaktır, yoksa da gelmeniz yeter. Bir şey getirmeden birkaç parça şey almanız da elbette mümkün. Kıyafet-ayakkabı da elbet kabul ama oyuncak, elektronik, mutfak aletleri, tabak-çanak, kitap-dvd, makyaj malzemesi, süs eşyası gibi daha az düşünülen şeylerle gelirseniz ortam daha da şenlenir.

Etkinliğin detaylı bilgileri burada.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gıda Gündemi, Topluluklar
Dünya Falafel Günü kutlu olsun

Lezzetine göre yapılışı oldukça kolay olan bir falafel tarifi.

Kapat