Cevabımız

Öncelikle 30 Ekim 2012 tarihinde başlattığımız kampanyamıza imza veren, bizi destekleyen herkese ve 1 Kasım 2012’de yayınlamış olduğu açıklama için Ağaoğlu Holding’e teşekkür ederiz.

Biz İstanbullular, kendini buraya ait hissedenler ve bu şehri sevenler olarak, en başından beri hep bir ağızdan şehrimizin yeşil alanlarını tehdit eden projeler görmek istemediğimizi belirtiyoruz. Yüzyılların kenti, yuvamız, gürültüsüne, karmaşasına rağmen sevdiğimiz şehrimiz bugün koskoca bir metropol olan İstanbul’un kendine has doğası, kültürü, değerleri, Boğaz’ı, yüzyılların izlerini taşıyan mahalleleridir, bu şehrin albenisi.

Sürdürülebilir olan; bir şehrin kültürünü, yapısını, doğasını bozmadan o şehrin insanları için yaşam alanları oluşturmaktır. Ancak günümüz İstanbul’u her geçen gün yeşili daha da yok eden bir biçimde büyümekte ve kendine özgü kültüründen uzaklaşmaktadır. Maslak 1453 projesinin gerektirdiği altyapı, enerji ve ulaşım ihtiyacı ister istemez yanıbaşındaki ormanın yapısını değiştirecek ve biz İstanbulluların yeşil alanları azalacaktır.

Bizler nefes alabildiğimiz sayılı alandan biri olan Fatih Ormanı’nın yanı başında bitecek olan bu beton kütlesinden rahatsızız. Şehir bünyesindeki yeşil alanların giderek azalmasının, yarınlara çocuklarımıza yeşil alan bırakamayacak olmanın haklı endişesi içindeyiz. Nefes alabilecek doğal alanlar ararken, her geçen gün şehrin sosyo-kültürel yapısını zedelendiğini, yeşilin azaldığını görüyoruz. Gittikçe büyüyen İstanbul’da giderek azalan yeşil alan aslında bizlerin doğaya olduğu kadar kendimize de saygı göstermediğimizin bir göstergesidir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir İstanbul bırakmak için Maslak 1453 projesini istemiyoruz.

Kampanyayı görüntülemek ve desteklemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşilist Ekibi

Not: Yeşilist.com tarafından başlatılan kampanyamız Change.org platformu üzerinden yürütülmektedir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Dünya Vegan Günü kutlu olsun

Vegan Kolektif, geçen sene olduğu gibi bu sene de sizi 1 Kasım Dünya Vegan Günü'nü Yeşil Ev'de sizlerle birlikte kutlamaya...

Kapat