Denizleri kirleten mikroplastikler Türkiye’de de yasaklansın

Daha yumuşak bir cilt; içilebilir su kaynaklarında veya sağlıklı deniz canlılarından daha mı önemli? Geçtiğimiz aylarda temizlik ürünlerinde bulunan mikroplastiklere değinmiş, ABD’nin bu ürünleri yasakladığından bahsetmiştik.

Genellikle cilt temizlemek için kullanılan sabunların, duş jellerinin ve hatta bazı diş macunlarının içinde bulunan mikroplastikler, çoğu arıtma sistemlerinin engelleyebileceği büyüklükte değil.

 

Bu yüzden su kaynaklarına karışan mikroplastikler, aynı zamanda pestisitleri, motor yağını ve benzer zehirli kimyasalları da bünyesinde topluyor. Böylelikle bir adet mikroplastik, çevresindeki su kaynağından 1 milyon kat daha zehirli olabiliyor.

Bu sebeplerden dolayı ABD’nin çıkardığı yasak kararına Kanada da katılmış, AB Komisyonu ise mikroplastikler konusunda detaylı bir araştırma hazırlamıştı. Türkiye’de ise Greenpeace Akdeniz bu konuya dikkat çeken bir video hazırladı.

Her ne kadar şimdilik Türkiye’de bu konu ile ilgili bir büyük bir araştırma bulunmasa da, diğer konularda çok da iyi olmayan arıtma sistemlerimizin mikroplastikler konusunda yetersiz olduğunu varsayabiliyoruz.

Bu yüzden mikroplastikleri, bazılarını her gün birden fazla kullandığımız kozmetik ürünlerden yasaklamak için Greenpeace’in imza kampanyasına biz de destek veriyoruz.

Siz de buraya tıklayarak kampanyaya destek verebilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Bir pet şişenin hikâyesini anlatan 450 yıllık canlı yayın başladı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayat, Kent, Kişisel Bakım, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Topluluklar
NASA, 3. Köprünün Yaptığı Tahribatı Görüntüledi

Astronot Jeff Williams'ın fotoğrafları, 3. köprünün yarattığı tahribatı gözle görünür biçimde ortaya koyuyor.

Kapat