Evinizin temizliği için 17 sürdürülebilir öneri

Ev temizliği içinde barındırdığı eşya oranı ve kaç kişiye çatı olduğuna bağlı olarak oldukça zaman alabilen bir meşgale. Aynı zamanda standart yöntemler izlendiğinde oldukça hem pahalı ve hem çevreye de zarar veren bir dizi hamleden ibaret hale geliyor. Oysa sürdürülebilirliği yaşamın her yerinde hayata geçirmek isteyenler için çıkış yolları mevcut. Sizin için 17 tane sık kullanılan yöntemi derledik.

11-12-21_What_Am_I_Defining_At-home_Dad

1. Portakal kabuklarını sirkenin içinde bekletin: Sirkeyle temizlik yapmayı seviyor, ama kokusundan hoşlanmıyorsanız harika bir çözüm. Sirkenin içine portakal kabukları atın ve iki hafta bekletin. Harika bir kokusu olacak. Sirke ile temizlik yapmanın püf noktaları için buraya bakabilirsiniz.

2. Lekelerle başa çıkmak için güneşten faydalanın: Beyazlardan lekeleri çıkarmak için müthiş bir yöntem: Çamaşırlarınızı güneşe çıkarın! Güneşin ağartıcı etkisinden daha iyi faydalanmak için ayrıca limon da kullanabilirsiniz. Lekelerle mücadelede çamaşır suyuna bir alternatif de oksijenli su. Detayları burada bulabilirsiniz

3. Çocuklarınızla birlikte temizlik yapın: Onların de ellerinde kendi sirke şişeleri olsun, sizinle birlikte temizlik yapsınlar. Hangi alanları temizlemeleri gerektiğini gösterin. Belki temizleyebileceği yalnızca bir nokta/bir yer/bir şey vardır, bırakın sadece onu temizlesin ve kendisini işe yarar hissetsin. Güzel havalarda çocuklarınızla yapabileceğiniz diğer yeşil aktiviteler burada.

4. Limonla aynı anda birden fazla iş yapın: Limonları – özellikle de kalan parça limonları- banyo küvetini temizlemede kullanabilir ve çöpünüzün güzel kokması için çöpünüzde bulundurabilirsiniz. Dolapta kalan yarım meyve ve sebzeleri değerlendirebileceğiniz 7 harika kokteyl tarifine buradan bakabilirsiniz.

5. Karbonat ile ovma: Evin hemen hemen her yerinde kullanabilirsiniz. Özellikle lavabo, banyo, tuvalet ve küvet temizlerken oldukça işlevsel olacağını belirtmekte fayda var. Porselenlerde karbonatın ne kadar işe yaradığını görmeniz lazım. Bütün lekeyi anında çıkaran bir etkisi var. Karbonatla fırınınızı temizlemek için buraya bakabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  İsveç sürdürülebilirlik macerasında bu sefer moda endüstrisine el attı

6. Buhar paspası kullanın: Pedleri yıkanabilen çevre dostu buhar paspaslarından kullanın.

mikrofiber-bez

7. Mikrofiber bezler: Biraz ıslattığınız zaman hiçbir temizleyiciye ihtiyaç bırakmaksızın mükemmel bir şekilde temizliyorlar.

8. Sadece havlu: Evinizdeki aynaları bir nemli bir de kuru havlu ile hiçbir temizleyici ya da kimyasala ihtiyaç duymadan temizleyebilirsiniz.

9. Kendi bulaşık deterjanınızı yapın: Satın alacağınız ürünler hem oldukça pahalı hem de pek çok kimyasal içeriyor. Özel tariflerden biri karbonat, tuz ve sodyum karbonat kombinasyonundan oluşuyor. Ev yapımı bulaşık deterjanı tarifi burada.

10. Tezgahınızdaki inatçı lekelerde nemli el bezi kullanın: Masanızda ya da tezgahınızda kuruyan yemek lekesini çıkarmak zordur. Nemli bir elbezi ile üstünü kapatın. Yaklaşık yarım saat sonra leke yumuşamış ve sizin çıkarabileceğiniz kıvama gelmiş olacak.

11. Yüzeyleri çam özlü yağlar ile temizleyin: Yüzey temizlerken sirkenin çok etkin olduğunu kabul ediyoruz ama kokusu siz ne kadar alışkın olsanız da evin diğer sakinleri ya da misafirleriniz için pek hoş olmayabilir. Birkaç damla çam yağı hepinizi memnun edecektir.

12. Ahşap yüzeyleri kaynar su ile temizleyin: Çamaşır suyu ile temizlemek yerine kaynar suyu lekenin üzerine dökün ve bakterilerin yok olması için biraz zaman tanıyın. İkisinin de aynı etkiye sahip olduğunu göreceksiniz.

eski-diş-fırçası

13. Eski diş fırçalarınızı kullanın: Banyo ve mutfakta eski diş fırçalarınızı kullanabilirsiniz. Onları mutlaka kullandığınız diş fırçalarınızdan ayrı bir yerde tutmayı unutmayın!

14. İhtiyacınız olmayan şeyleri paylaşın: Temizliğin en çevre dostu ve geleneksel yolu, evinizde sizin işinize yaramayan ama birilerinin işine yarayabileceğine inandığınız şeyleri toparlayıp bir yere bağışlamanız ya da ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanız olacaktır. Sonunda çok rahatlayacaksınız, emin olun. Paranın geçmediği 13 paylaşım platformuna buradan göz atabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Geri dönüş, inan işten değil...

15. Banyoda çekpas kullanın: Banyoda çekpas kullanmanız hem sizden sonra girecek olanlara hızlıca banyoyu temiz bırakma imkanı tanıyacak hem de size hazır nemliyken duvarlarından yerlerine kadar banyonun her yerini temizleme imkanı sağlayacak.

16. Teki olmayan çoraplarınızı temizlik bezi yapın: Teki olmayan çoraplarınızı güzelce yıkadıktan sonra oldukça işlevsel bir şekilde el bezi olarak kullanmaya ne dersiniz? Teki kaybolan çorabı değerlendirmenin bir diğer yolu ise şurada.

17. Eski havlularınızı ayakkabı olarak kullanın: Temizlik esnasında yüzey temizleyici olarak eski havlularınızı ayaklarınıza geçirin. Eğer çocuklarınız da size yardım edecekse onlar için eğlenceli bile olabilir. Sirkeli su ile sildiğiniz yüzeyleri kurulamada harika bir çözüm yolu!

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Temizlik
Kamp yapmanın 8 harika faydası

Hadi kamp yapmaya!

Kapat