Göktürk’teki protestolarda neler oluyor?

Göktürk’te yapımına başlanan villa inşaatlarına karşı tepkiler devam ediyor. Ay başında bölgede yaşayanlar yeşil alanda hukuksuz inşaat yapıldığı gerekçesiyle protestolara başlamıştı.

Demirören Holding’in borcuna karşılık, borcun ödenmediği gerekçesiyle Ziraat Bankası’na devredilen, İstanbul’da bulunan Kemer Country’deki arazilerde tepkilere ve mahkemenin iki kez aldığı yürütmeyi durdurma kararına rağmen polis ablukasında inşaat sürüyor. Yürütmeyi durdurma kararı kaymakamlığın itirazıyla kaldırıldı.

Site sakinleri yürütmeyi durdurma kararının ardından inşaatın yalnızca 20 dakika durduğunu, ardından kaymakamlığın bütün sorumluluk bizdedir diyerek inşaatın devamına izin verdiğini belirtiyorlar.

Çalışmalara tepki gösteren bölge halkıyla polis arasında yaşanan arbedede inşaat kamyonunun önüne yatan bir kişi yerlerde sürüklendi.

Golf sahalarının bulunduğu alan, 1980’den bu yana yeşil ve deprem toplanma alanı olarak kullanılıyor.

Bölgeye yapılacak olan villaların temelleri kazıldı ve beton atma çalışmaları başlatıldı. Sözcü’nün haberine göre, Kemer Country’nin golf sahalarının olduğu bölgeye Emlak Konut GYO’nun yaptığı projede 224 bin 281 metrekarelik alana 91 villa ve 33 apartman yapılacak. Yapılan 124 blok, toplam 143 bin 586 metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip. Bölgeye çatı ve bodrumlarla birlikte 8 kata ulaşan yapılar inşa edilecek ve saha içerisindeki ağaçlar inşaat aşamasında taşınacak.

Kemeryolu’ndaki kurbağa ve balıkların yaşadığı göletin bir kısmı da çalışmalara ‘kolaylık olsun’ diye dolduruldu ve üzerine yol yapıldı. Prof. Dr. Seval Sözen “Aşırı yağış olursa sel yaşanacak” uyarısında bulundu.

Eylemlere CHP ve İyi Parti’den de destek geldi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Doğayı talan edenler, doğa için mücadele eden insanlara saldıranlar ve Demirören! Sizleri izliyorum. Durmanızı öneririm,” açıklamasında bulundu. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise protestocuları telefonla arayarak desteklerini sundu.

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’nin yaptığı açıklamaya göre, Göktürk’te işlenen suçlar ise şöyle:

  1. Ziraat Bankası Uluslararası taahhütlerine uymayarak, hukuksuz olarak Kemerköy Sitesi sınırları içinde yeşili katlediyor, ağaçları kesiyor ve tüm alanları betonlaştırıyor.
  2. Göletleri hafriyat toprağı ile doldurarak su ve yaban hayatı tehlikeye atılıyor.
  3. Cendere Deresi’ne ve çevresine kanunsuz olarak sel felaketine ve taşmalara yol açacak şekilde tahribat yapılmıştır.
  4. İBB’nin hukuksuzca ruhsatları ve çevre uyum planları olmadan devam eden yıkımları engelleme girişimleri emniyet güçleri kullanılarak durdurulmuştur.
  5. 400 bin metrekareyi aşan yeşil alanlar, göletler ve su kanallarının üzerine ruhsatsız olarak yapılmakta olan inşaatlar için ÇED raporu yoktur.
  6. İstanbul Caddesi üzerindeki duvar yıkılarak açılan giriş İSKİ parseli üzerindedir ve kanunsuz olarak işgal edilmiştir.
  7. Henüz ruhsatlarla ilgili hiçbir resmî kanıt yoktur. Bu nedenledir ki ruhsat bilgilerini içerir künye tabelası henüz sahaya yerleştirilmemiştir.
  8. Site maliklerinin irtifak haklarına haksız el atılmıştır ve hukuksuz olarak zilyetliğe saldırı yapılmıştır. İstanbul 6. Tüketici Mahkemesi’ne açılan dava lehimize sonuçlanmış, ilgili parsellerde tedbir kararı alınarak kaymakamlığın yaptığı saha tespitlerinde tutanağa geçirilmiştir.
  9. İstanbul Caddesi Kemerboyu sınırı kanunsuz, izinsiz ve ruhsatsız olarak emniyet güçlerinin korumasında yıkılmıştır. Site iç ulaşımı emniyet güçleri tarafından halen engellenmektedir.
BUNU DA OKU:  Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Gündem, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Temiz Moda Hareketi, Şahane Cuma’da bana gelme diyor

Temiz Moda Hareketi, markaların en çok başvurduğu reklam alanlarını kullanarak tüketiciler adına markalara “Black Friday ile Bana Gelme!” diye seslendi. 

Kapat