Google Earth’ün objektifine takılan 11 inanılmaz kare

Google Earth, dünyanın dört bir tarafından varlığına inanmakta güçlük çekeceğiniz 11 kare yakalamış.

#1 Mavinin nefes kesici tonları

Utah’ın Moab şehri yakınlarındaki Intrepid Potash madenindeki bu mavi göletlerde potasyum klorür buharlaştırma işlemi yapılıyor. Potash’ın kelime olarak potasyum klorür barındıran tuz anlamına geliyor. Bu tesiste suya mavi boya eklenerek rengi güçlendiriliyor. Kızıl çölün ortasındaki mavilik sayesinde güneş ışınlarının emilimi ve buharlaşma güçleniyor. Suyun buharlaşmasının ardından gölette kristal halde tuz ve potasyum klorür kalıyor. Bu maddeler kimyasal yapımında kullanılıyor.

#2 Büyüleyici havuz

Yağlı boya tabloları andıran bu havuz Wyoming’deki Yellowstone Ulusal Parkı içerisinde bulunuyor. Havuz Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü en büyük kaplıcası. Kaplıcaya rengini sıcak su, bakteri ve yosun karışımı veriyor.

#3 Ada içinde ada, göl içinde göl

Filipinler’deki Luzon adasında bulunan bu Taal Gölü’nün içerisinde bir başka ada ve o adanın içinde de minik bir göl bulunuyor.

#4 Çöldeki işaretler

Mısır’da çölde bulunan bu spiral desen insan yapımı. Kumda spiral desen yaratan 178 koniden oluşan bu ilüstrasyonun yapımı 1997 yılında tamamlandı.

#5 Dünya haritası şeklindeki adalar

Dubai’de sahilden 4 kilometre açığa inşa edilen bu 300 adalık takım dünyanın 7 kıtasını temsil ediyor. Kafanızı sola yatırarak dünya haritasını görebilirsiniz.

#6 Rengârenk göller

Bu rengârenk göller Bolivya’daki Eduardo Avaroa doğal koruma alanında bulunuyor. Andean Altiplano adındaki volkanik yüksek bir platoda bulunan göllerden sol üst köşedekinin (sarı olan) adı Colorada Gölü. Bu göl çok sayıda flamingoya ev sahipliği yapması ile tanınıyor.

#7 Uçak mezarlığı 

Arizona’daki Davis-Monthan hava kuvvetleri üssünde artık kullanılmayan uçakların tutulduğu bir uçak mezarlığı bulunuyor. Hızla gelişen teknoloji nedeniyle günümüzde uçakların ömrü oldukça kısa. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kullanılmayan uçakların tutulduğu uçak mezarlıkları yapılmaya başlandı. Davis-Monthan bunların en büyüğü.

#8 Uzaya mesaj

New Mexico’daki Mesa Huerfanita Çölü’ndeki bu işaretin Scientology kilisesine ait bir sığınak olduğunu düşünenler var. Armageddon benzeri bir felaketin ardından Scientology üyelerinin yeryüzüne dönmek için bu işaretleri kullanacaklarına inanılıyor.

#9 Sonsuz parkur

Yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki bu çember İtalya’daki bir parkurun uzaydan görünüşü. Nardò Ring adındaki dört şeritli bu parkur yarışçıların belirli bir hıza ulaştıktan sonra direksiyonu hareket ettirmeden, düz yolmuş gibi gidebilmeleri üzerine tasarlanmış.

#10 Dev çöpadam

Şili’deki Atacama Çölü’nde bulunan bu geoglif  Atacama Devi olarak biliniyor. 119 metre uzunluğundaki bu şekil astronomik takvim oluşturmak amacıyla çizilmiş. Ay, bu devle aynı hizaya gelişi ekin döngüsünün başlangıç ve bitişini ifade ediyor.

#11 En büyük havuz

Şili’nin Algarrobo şehrindeki bu dev mavi kütle bir göl ya da baraj değil, dünyanın en büyük yüzme havuzu. San Alfonso del Mar tatil kompleksi içerisindeki bu havuzun uzunluğu 1 kilometreden fazla, içinde ise 250 milyon litre su bulunuyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Hem basit hem faydalı: Yumurta kabuğundan viyol yapımı

Tohumları plastik viyoller yerine yumurta kabuklarında filizlendirerek hem plastik atığının önüne geçmek hem de yeni yeşeren bitkilerinize gerekli besinleri sağlamak...

Kapat