Hayata Sarıl Lokantası’nın kurucuları ile konuştuk

Haftanın yeşil mekânı Hayata Sarıl Lokantası. “Toplumda yok sayılan insanlar için rehabilitasyon merkezi” vizyonu ile 2017 Şubat ayında kurulan Hayata Sarıl Derneği, Beyoğlu’ndaki Hayata Sarıl Lokantası’nı bu hafta açtı. Sabah ve öğlen ücretli yemek servisi yapan lokanta akşam saatlerinde evsiz ve ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz yemek dağıtacak. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Dilara Moran’a lokanta ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk.
Deniz Aytekin: Dernek olarak gerçekleştirdiğiniz projeleri yakından takip ediyoruz ama bir de sizden dinleyelim. Hayata Sarıl Derneği bu ara neler yapıyor?
Dilara Moran: Hayata Sarıl Derneği olarak toplumda yok sayılan insanları hayata yeniden katmak, hayatlarına tekrar sarılmalarını sağlamak için iki ayrı fazda çalışmalar yapıyoruz. Hayata yeni geçen Hayata Sarıl Lokantası ile evsiz ve toplumda yok sayılan insanlara destek veriyoruz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda Hayata Sarıl Rehabilitasyon Merkezi ile desteğimizi arttırmak hedefimiz…

D.A.: Bedenin de beslensin ruhun da’ sloganıyla faaliyete geçen Hayata Sarıl Lokantasını açma fikri nasıl ortaya çıktı ve hedefiniz nedir?
D.M.: Ayşe Tükrükçü’nün “toplumda yok sayılan insanlar için rehabilitasyon merkezi” vizyonu ile 2017 Şubat ayında kurulan Hayata Sarıl Derneği aracılığıyla Hayata Sarıl Lokantası’nı açtık. Lokantamızın çalışanları da evsiz ve ihtiyaç sahibi insanlardan oluşuyor. Hedefimiz; sokakta yaşayan ve toplumda yok sayılan insanlara psikolojik destek, mesleki eğitim, iş ve yaşam imkanı sunarak topluma geri kazandırmak ve evsiz insanların “eski evsiz” statüsüne geçmelerini sağlamak.

D.A.: Lokantanın işleyişi nasıl olacak? Menüde neler var?
D.M: Pazar günü hariç her gün saat 11:00 – 20:00 arasında herkesin ücretli yemek yiyebileceği lokantamızda akşam 20:00 – 21:30 saatleri arasında evsiz insanlara ücretsiz yemek servis edilecek. Menümüz her hafta değişecek. Her ay ünlü bir şef mutfağımıza konuk olacak ve mutfak ekibimiz ile beraber yemek yaparak menüye katkıda bulunacak. Bu şefin yaptığı yemek menüde hep olacak.

BUNU DA OKU:  Dağ Filmleri Festivali başlıyor

D.A.: Hayata Sarıl Lokantasında iki kişilik bir öğle yemeğinin ortalama fiyatı ne kadar?
D.M.: Çorba 9 TL, ana yemekler 19- 23 TL arası değişiyor, tatlı ise 10 TL. İki kişilik bir öğle yemeği ortalama 80 TL…

D.A.: Lokantada yemek yiyenler, askıda menü seçeneği ile bağış da yapabiliyor, bu sistem nasıl çalışıyor biraz bahsedebilir misiniz?
D.M.: Lokantamızda yemek yemek dışında askıda yemek seçeneğimiz de var. 10 TL karşılığında akşam ücretsiz yemek yiyecek olan evsiz insanların yemeğine siz de katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

D.A.: Lokantanın paket ve catering yemek hizmetleri de olacak, bu hizmetlerden nasıl faydalanabiliriz? D.M.: Yemek Sepeti’nde henüz yokuz, önümüzdeki haftalarda gireceğiz.

D.A.: Hayata Sarıl Derneği’ne katkı sağlamak isteyenler lokantayı ziyaret etmenin yanında neler yapabilirler?
D.M.:
Hayata Sarıl Derneği olarak proje ortaklarının sponsorlukları ve bireysel maddi destekler sayesinde bu noktaya gelebildik. Lokantayı ziyaret etmenin yanında derneğimize yapabilecekleri bağışlar ile katkı sağlayabilirler.

Hayata Sarıl Lokantası
Kurabiye sokak, No:3/1, Beyoğlu, İstanbul
hayatasaril.org

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Hayata Sarıl Lokantası’nın kurucuları ile konuştuk” için 9.589 yorum

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gündem, Kent, Topluluklar, Yeme İçme
Sürdürülebilir pazar, kitap fuarı, kooperatif partisi: Hafta sonunun birbirinden güzel yeşil etkinlikleri

4 Kasım Cumartesi ve 5 Kasım Pazar günleri İstanbul'da birbirinden güzel yeşil etkinlikler sizleri bekliyor.

Kapat