Herkese tavuk suyuna çorba

Yine bu kış bitmek bilmeyen grip virüsü nam-ı diğer Influenza hayatımı karartmaya karar vermiş olmalı. Geçen senelerde de grip olduğum görülürdü ama bu kadar uzun süren, ağır seyreden bir şekilde değildi. Ne oldu da bu sene şartlar değişti?

Ekim, kasım, aralık aylarında daha sık görülen virüs artık mayıs ayına kadar etkisini gösterebilecek kıvama gelmiş. Hastaneler %80 artan grip vakaları ile doluyormuş. Herkes başka bir şey söylüyor, mutasyona uğrayan virüsler, iki ayrı virüs türünden ortaya çıkan karışım virüsler, domuz gribi, keçi gribi… Sonu yok sizin anlayacağınız şu virüslerin. Bence türlü virüslerin yanında beslenme şartlarımız da bu virüslere karşı ayakta sağlam kalamamamızın sebeplerinden. Bünyemize aldığımız kötü şeker çeşitleri, msg’ler derken vücudumuzun direncini düşürüyor, hastalığa kapımızı açıyoruz.

gripe35_aux

Fakat soğuk algınlığı neticesinde dolan sinüslerimizi, bademciklerimizi unutuyoruz. Şu günlerde hızla artan grip, aslında yıllardır korkmadan yakalandığımız, hatta kendi yöntemlerimizle atlattığımız bir hastalık. Nasıl mı? Besin değerleri ve kolay sindirimi bakımından kış aylarında soframızı süsleyen, içimizi ısıtan çorba ile. Eskiden hatırlıyorum ilaç yerine tavuk suyuna çorba vardı. Beni adı bile iyileştiriyor inanın. Tabii tavuk da organik olsa, yeme de yanında yat. Özellikle tavuk çorbasını soğuk algınlığı döneminde tüketilmesini uzmanlar da destekliyor.

İlaç alır gibi yemeklerden önce tavuk suyuna bol karabiberli ve limonlu çorba içmek gribi daha kolay atlatmanızı sağlıyor. Sinüslerimizin açılmasını sağlar. Gripli iken zorlaşan nefes alıp vermemizi kolaylaştırır. Öksürüğü hafifletir. İçindeki mineraller bakımından eklem ağrılarını hafifletir ve vücut kırgınlığının geçmesini sağlar.

Tavuk suyuna çorbanın antibiyotik etkisi yaptığı söylenirken, nasıl yapıldığını söylemeden geçmek olmaz.

terbiyeli-tavuk-suyu-corba

Tavuk suyu yapılışı için;

1 litre su, 2 tane tavuk but, 1 tane havuç, bir kaç parça kereviz sapı, dört parçaya kesilmiş bir adet soğan, 1 çubuk tarçın, 2 adet defne yaprağı.

Bir litre suya derisi soyulmuş iki tavuk budu, 2-3 santim kalınlığında kesilmiş havuç parçalarını, kereviz saplarını, soğanı, tarçını ve defne yaprağını ilave edin. Bir-bir buçuk saat civarında kaynatın. Bu sürenin sonunda tencerenin içine katılan malzemeler ve tavuk butlarını alın. Ve elde ettiğiniz tavuk suyunu buzlukta saklayabilir, soğuk havalarda sofranızı ısıtacak bir tavuk suyu çorbası yapabilirsiniz.

Tavuk suyuna çorba için ise;

1 adet tavukgöğsü, 1 adet tavuk but, 2 baş kuru soğan, 1 adet iri havuç, 2 yemek kaşığı un, 3 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı tereyağı, tuz, karabiber.

Tavuk butlarını derisinden ayırıp göğüs ve 2 baş kuru soğan ve havuç ile birlikte haşlayın. Haşlanmış etleri suyun içinden alıp minik minik doğrayın. 2 yemek kaşığı unu 2 yemek kaşığı tereyağı ile ayrı bir çorba tenceresinde 3-4 dakika kavurun. Hazırladığınız un kavurmasının üzerine tavuğun suyunu azar azar katın. Daha sonra dövülmüş sarımsakları, doğranmış tavukla birlikte tencereye ilave edin. 15-20 dakika pişirdiğiniz çorbayı üzerine karabiber ekleyerek servis edebilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Yeme İçme
İsteyince olur mu?

Morrissey kontratına eklediği tek bir madde ile tekere çomak sokmuştu: "Burnuma en ufak bir et kokusu gelirse sahneden inerim".

Kapat