İklim değişikliğinin faturası: İstanbul ve İzmir dahil 19 mega kıyı kenti ciddi hasar görecek

Tüm dünyadan iklim değişikliği kaynaklı haberleriyle tanıdığımız Climate News Network, yayınladığı yeni raporda 19 mega kıyı kentinin iklim değişikliği kaynaklı doğa olayları yüzünden yılda 40 milyar dolarlık hasara uğrayabileceğini açıkladı.

TIKLAYIN: İklim değişikliği 2016 yılında 7 adet rekor kırdı

En büyük hasar görecek 3 şehirden ikisi İstanbul ve İzmir
2100 yılına gelindiğinde iklim değişikliğinin kaçınılmaz sonuçları olan suların yükselmesi, sel ve kasırga gibi olayların 19 mega kıyı kentinde yaratacağı hasarın yılda 40 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İstanbul ve İzmir’de ise yıllık 15 milyar dolar hasar ortaya çıkabilir.


izmir-korfez

Fosil yakıt kullanımı, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi ve iklim düşmanı diğer insan faaliyetleri yüzünden hızla değişen iklim ve hava olayları gezegenin ısınmasına ve suların yükselmesine sebep olacak. Dünyadaki karasal alanın beşte birine tekabül eden ve toplam dünya nüfusunun onda birine ev sahipliği yapan 10 metreden yüksek olmayan yerleşim yerleri yükselen sular ile mücadele etme ve yok olma tehlikesi altında. Başta İstanbul, Barselona, Londra ve Kopenhag olmak üzere, Avrupa’daki büyük şehirler deniz kenarında kurulu.

This paper analyses the risk of extreme coastal events in major European coastal cities using a stochastic diffusion model that is calibrated with the worst case emission scenario from the Intergovernmental Panel for Climate Change (IPCC), i.e., the representative concentration pathway (RCP) 8.5.

Rapora göre İstanbul en çok zarar görecek 19 şehir arasında birinci, İzmir ise üçüncü sırada. İstanbul, 2030 yılında, yıllık ortalama 201 milyon dolar hasar ile yüz yüze kalacakken, bu rakam, fosil yakıtlardan vazgeçilmez ve dolayısıyla iklim değişikliği durdurulamaz ise, 2100 yılında yıllık 10 milyar dolara kadar çıkıyor. İzmir’de de benzer bir durum gözleniyor; İzmir 2030 yılında iklim değişikliği yüzünden yıllık 132 milyon dolar kaybedecekken, bu rakam 2100 yılında 6 milyar dolara çıkıyor.

Kaynaklar:
Climate News Network350.org

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

İklim değişikliğinin faturası: İstanbul ve İzmir dahil 19 mega kıyı kenti ciddi hasar görecek” için 34.345 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent, Yenilenebilir Enerji
Birleşmiş Milletler: Artık zirai ilaç kullanmayı bırakmalıyız

Birleşmiş Milletler artık zirai ilaçların dünyayı besleyebileceği efsanesine inanmayı bırakmanın ve gıda üretiminde daha güvenli yollar bulmamızın zamanının geldiğini söylüyor.

Kapat