İklim elçisi olmaya hazır mısınız?

Mauna Loa Gözlemevi ve ünlü bilim insanı James Hansen’ın ortak yönleri nedir biliyor musunuz?

hansen-9jpg-5bd967b2eaccf03a

James Hansen iklim değişikliği konusunda bu güne kadar gelmiş geçmiş en önemli isimlerden biridir. Kendisi, bu gezegende iklim değişikliğinin korkunç etkilerine maruz kalmadan yaşamamız için atmosferde olması gereken maksimum karbondioksit oranını milyonda 350 parçacık olarak belirlemişti. Geçtiğimiz hafta Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nde yeryüzünde yeni bir rekor kırıldı ve atmosferdeki karbondioksit oranının milyonda 400 parçacığa ulaştığı bildirildi. Peki bu ne demek? Hepimizin artık harekete geçmesi gerektiğinin en iyi işareti…

Önümüzdeki ay Climate Reality Project‘in kurucusu eski Amerikan Başkan Yardımcısı Al Gore, İstanbul’da yeni iklim liderlerini yetiştirmek üzere bir eğitim verecek. Benim 2010’dan bu yana, Al Gore’un yetiştirdiği iklim liderlerinden biri olarak amacım iklim değişikliği konusunda bilinci artırmak ve çözümün bir parçası olmak adına adımlar atmamız için rehber olmak. Sizleri de aramızda görmek isteyeceğimiz bu eğitime, buradan başvurabilirsiniz.

Eğitim için ileri derecede İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

 

 

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Genel, İklim Değişikliği, Kent, Topluluklar
İnsan hakları, anayasalar ve ekoloji

İnsan hakları, anayasalar ve ekoloji paneli 16 Mayıs'ta!

Kapat