İstanbul Film Festivali’nin doğaya dokunan 14 filmi

İstanbul Film Festivali 36. yaşını kutluyor. Bu yıl 5 – 15 Nisan arasında düzenlenecek festival gösterimleri  Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, İtalyan Kültür Merkezi, Pera Müzesi Oditoryumu, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum City’s Nişantaşı, Cinemaximum Zorlu Center ve Rexx Sineması’nda yapılacak. Biletler 25 Mart Cumartesi 10:30’da satışta olacak. 10 gün boyunca dünyanın dört bir köşesinden onlarca filme ev sahipliği yapan festivalin insan ve doğa ilişkisini konu alan filmlerini derledik.

TIKLAYIN: 2016 yılında izlediğimiz en iyi 12 doğa belgeseli

1- BEYAZPERDEDEN YEŞİL SAHAYA | FROM THE SILVER SCREEN TO SOCCER FIELD | Yönetmen: Özgür Demirci / Senarist: Özgür Demirci / Görüntü Yönetmeni: Özgür Demirci / Kurgucu: Özgür Demirci / Özgün Müzik: Zeynep Ayşe Hatipoğlu / Yapımcı: Nursaç Sargon / Dünya Hakları: Özgür Demirci / Türkiye / 2016 / DCP / Renkli / 9´ / Konuşmasız.

52_1

Bu film, 1950’lerin başlarında İzmir’de açılan Yıldız Sineması’nın ve bölgenin kentsel dönüşüm süreciyle birlikte yaşadığı değişimi toplumsal ve mimari bir perspektiften bakarak ele almaktadır. Mimari yapıyı toplumsal hafızanın tanığı olarak ele alan bu çalışma eski bir sinemanın kapalı bir halı sahaya dönüşme sürecini sinema ve futbolun toplumsal etkilerini de bünyesine katarak konuyu ele almaktadır.
11 Nisan Salı 11:00 Pera

2- DAĞ | MONTE | MONTE | Yönetmen: Amir Naderi / Senarist: Amir Naderi / Görüntü Yönetmeni: Roberto Cimatti / Kurgucu: Amir Naderi / Oyuncular: Andrea Sartoretti, Claudia Potenza, Anna Bonaiuto, Zaccaria Zanghellini / Yapımcılar: Rino Sciarretta, Carlo S. Hintermann, Gerardo Panichi, Eric Nyari / Yapım Şirketi: Zivago Media, Citrullo International, Cineric Inc. / Dünya Hakları: Citrullo International / İtalya, Fransa / 2016 / DCP / Renkli / 105´ / İtalyanca; Türkçe, İngilizce altyazılı.

129_1

Kayaya karşı irade, kadere karşı kararlılık, dağa karşı tek bir adam… Yıllar önce, orta çağlarda, Agostino, karısı Nina ve oğlu Giovanni, bir dağın eteğinde bir köyde yaşıyordu. Agostino çalışkan bir çiftçiydi, ama boşuna: Dağ, güneş ışığını kesiyor, topraklarında hiçbir şey yetişmiyordu. Yaşadıkları birçok talihsizlikten sonra Nina ve Giovanni bir sabah tekrar edip duran bir sesle uyandılar. Agostino dağa tırmanmış, güneş ışığına yol açmak için kazmayla dağı parçalamaya çabalıyordu. Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan Dağ, Amerika’da yaşayan İranlı auteur yönetmen Amir Naderi’nin 2011’den bu yana çektiği ilk film.
5 Nisan Çarşamba İtalyan KM 16:00
7 Nisan Cuma Rexx 11:00
14 Nisan Cuma City’s 19:00

3- DERDO ANA VE CEVİZ AĞACI | MOTHER DERDO AND THE WALNUT TREE | Yönetmen: Serdar Önal / Senarist: Serdar Önal / Görüntü Yönetmeni: Hande Zerkin / Kurgucu: Alper Şen / Özgün Müzik: Circus Marcus / Oyuncular: Derdo Yıldırım / Yapımcılar: Nagehan Uskan, Gayane Vardanyan, Serdar Önal / Dünya Hakları: Serdar Önal / Türkiye, Ermenistan / 2017 / DCP / Renkli / 68´ / Türkçe, Ermenice; İngilizce altyazılı.

44_1

Bitlisli bir Ermeni kadın olan Derdo Ana 1975 yılında eşinin bir toprak kavgasında ölümünün ardından 8 çocuğuyla birlikte İstanbul’a göç etmiş ve burada yeni bir hayat kurmuştur. Her yıl Bitlis’teki köyüne giderek bir süre burada kaldıktan sonra cevizlerini toplayarak tekrar büyük şehre döner. Ceviz ağacı dimdik duruşu ve sakladığı hafızasıyla Derdo Ana’nın bir yansıması gibidir. Belgeselde Derdo Ana’nın çok katmanlı hikayesi, ceviz ağacıyla kurduğu ilişki üzerinden anlatılıyor.
12 Nisan Çariamba 11:00 Beyoğlu

4- DERİNLİKLERE YOLCULUK: KAPTAN COUSTEAU | L’ODYSSÉE | THE ODYSSEY | Yönetmen: Jérôme Salle / Senarist: Jérôme Salle, Laurent Turner / Görüntü Yönetmeni: Matias Boucard / Kurgucu: Stan Collet / Özgün Müzik: Alexandre Desplat / Oyuncular: Lambert Wilson, Pierre Niney, Audrey Tautou / Yapımcılar: Nathalie Gastaldo, Philippe Godeau, Olivier Delbosc , Marc Missonnier / Yapım Şirketi: Pan-Européenne, Fidelite Films / Dünya Hakları: Wild Bunch / Türkiye Hakları: Mars Production / Fransa / 2016 / DCP / Renkli / 122´ / Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı.

67_1
Bir efsane, öncü, hayalperest, gözü kara, denizler fatihi… Ömrünü denizlere adayan ve bu mavi sonsuzluğu neredeyse yuvası belleyen, dünyaca bu tutkusuyla tanınan “Kaptan” Jacques Cousteau’nun oğlu Philippe ile ilişkisi bu filmin merkezini oluşturuyor. 1946’da çocukken ilk kez babasıyla denize dalan Philippe, 10 yıl sonra meşhur Calypso gemisinde babasıyla yeniden, bu kez bir yetişkin olarak karşılaşır. Ancak uluslararası şöhretle kaptan çok değişmiş, insanlara solungaç takmak gibi çılgın fikirlere kapılmıştır. Yönetmen Jérome Salle’in hareketli deniz macerası Derinliklere Yolculuk: Kaptan Cousteau, San Sebastian Film Festivali’nin kapanış filmi olarak gösterildi.
9 Nisan Pazar 21:30 Kanyon
9 Nisan Pazar 21:30 Rexx
10 Nisan Pazartesi 21:30 Atlas
11 Nisan Salı 21:30 City’s

5- F. PERCY SMİTH’İN ÖZEL DÜNYASI | MINUTE BODIES: THE INTIMATE WORLD OF F. PERCY SMITH| MINUTE BODIES: THE INTIMATE WORLD OF F. PERCY SMITH | Yönetmen: Stuart A. Staples / Senarist: Stuart A. Staples / Görüntü Yönetmeni: F. Percy Smith / Kurgucu: David Reeve, Stuart A. Staples / Özgün Müzik: Tindersticks, Thomas Belhom, Christine Ott / Yapımcılar: Stuart A. Staples, David Reeve / Yapım Şirketi: Lucky Dog Inc., Studio Moe / Dünya Hakları: BFI / İngiltere / 2016 / DCP / Renkli / 55´ / İngilizce; Türkçe altyazılı.

177_1
Çok yönlü efsanevi müzik grubu Tindersticks’in son “film & müzik projesi” doğacı, mucit ve belgeselci F. Percy Smith’in 1900’lerin başında çektiği eğitim amaçlı bilim filmlerinden bir kolaj, bir doğa belgeseli, şiirsel bir müzik filmi; hem bilime hem de sinemaya bir saygı duruşu. Tindersticks’in Thomas Belhom ve Christine Ott ile birlikte bestelediği özgün müziklerle seslendirilen filmin yapımı üç yıl sürdü. F. Percy Smith’in fotosentez, polenleşme, üreme, bozunma gibi süreçleri izleyen, çoğu zaman da mikroskop aracılığıyla çekilen zaman atlamalı siyah-beyaz filmlerinin kahramanları sporlar, mikroplar, yapraklar, böcekler, çiçekler ve doğanın bin bir gizemi… Tindersticks 2011 yılında, yine festival kapsamında İstanbul’da bir sine-konser vermişti.
10 Nisan Pazartesi 13:30 Rexx
11 Nisan Salı 21:30 City’s
13 Nisan Perşembe 11:00 İtalyan KM

6- GRÖNLAND’A YOLCULUK | LE VOYAGE AU GROENLAND | JOURNEY TO GREENLAND | Yönetmen: Sébastien Betbeder / Senarist: Sébastien Betbeder / Görüntü Yönetmeni: Sébastien Godefroy / Kurgucu: Céline Canard / Özgün Müzik: Minizza (Franck Marguin, Geoffroy Montel) / Oyuncular: Thomas Blanchard, Thomas Scimeca, François Chattot, Ole Eliassen, Adam Eskildsen / Yapımcı: Frédéric Dubreuil / Yapım Şirketi: Envie De Tempête Productions / Dünya Hakları: Cercamon / Fransa / 2016 / DCP / Renkli / 98´ / Fransızca, İnuit; Türkçe, İngilizce altyazılı.

141_1
Thomas ve Thomas, otuzlu yaşlarda iki başarısız aktör. Bir gün ani bir kararla, oturdukları Paris’ten Grönland’a, yalnızca helikopterle ulaşılabilen Kullorsuaq’a doğru yolculuğa çıkarlar. Burada Thomas’lardan birinin babası olan Nathan yaşamaktadır. İki Thomas, İnuit toplumunun yaşadığı bu ücra kasabada neredeyse tüm alışkanlıklarını ve aileden yemeğe kadar hayata dair değer yargılarını gözden geçirecektir. Sébastien Betbeder’in prömiyerini Cannes’da yapan filmi, baştan sona karla kaplı olmasına rağmen sıcacık, ziyadesiyle enerjik, kahkaha dolu bir “tatil” ve kültür çatışması komedisi.
6 Nisan Perşembe 13:30 City’s
9 Nisan Pazar 11:00 Kanyon
12 Nisan Çarşamba 16:00 Rexx

7- KIŞ | EL INVIERNO | THE WINTER | Yönetmen: Emiliano Torres / Senarist: Emiliano Torres, Marcelo Chaparro / Görüntü Yönetmeni: Ramiro Civita / Kurgucu: Alejandro Brodersohn / Özgün Müzik: Cyril Morin / Oyuncular: Alejandro Sieveking, Cristian Salguero, Adriàn Fondari, Pablo Cedron / Yapımcılar: Ezequiel Borovinsky, Alejandro Israel / Yapım Şirketi: Wanka Cine, Ajimolido Films / Dünya Hakları: Cité Films / Türkiye Hakları: Filmartı / Arjantin, Fransa / 2016 / DCP / Renkli / 93´ / İspanyolca; Türkçe, İngilizce altyazılı.

109_1
Patagonya’nın karla kaplı düzlüklerinde geçen Kış, geçmişle gelecek, eskiyle yeni, gençle yaşlı arasındaki çelişkiler ve çatışmaları merceğine alarak nesil değişimini işliyor. Yıllarca çalıştığı çiftlikten yaş haddiyle emekli edilen kâhyanın yerine daha genç bir kâhya gelir. Kış iyice bastırdıkça iki adam da yabancı oldukları yeni ortamlarının getirdiği sıkıntılarla ve değişimle mücadele etmek zorunda kalır. Birçok filmde senarist ve yardımcı yönetmen olarak görev alan Emiliano Torres’in yönettiği bu ilk film, dünya prömiyerini San Sebastian Film Festivali’nde yaptı.
5 Nisan Çarşamba 13:30 İtalyan KM
7 Nisan Cuma 16:00 Rexx
10 Nisan Pazartesi 19:00 City’s

8- KURTLA KUZU | WOLF AND SHEEP | WOLF AND SHEEP | Yönetmen: Shahrbanoo Sadat / Senarist: Shahrbanoo Sadat / Görüntü Yönetmeni: Virginie Surdej / Kurgucu: Alexandra Strauss / Oyuncular: Sediqa Rasuli, Qodratollah Qadiri, Amina Musavi, Sahar Karimi / Yapımcı: Katja Adomeit / Yapım Şirketi: Adomeit Film, La Fabrica Nocturna Productions, Wolf Pictures, Zentropa Sweden / Dünya Hakları: Alpha Violet / Danimarka, Fransa, İsveç, Afganistan / 2016 / DCP / Renkli / 86´ / Dari ; Türkçe, İngilizce altyazılı.

96_1
Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapan Kurtla Kuzu, folklorik bir doküdrama, etnografya ile ilgilenen bir ilk film. Afgan yönetmen Sadat, Batı’da her daim şiddet terminolojisi ile özdeşleştirilen memleketine, önyargıya dair bütün kavramları filtreleyerek odaklanıyor. Bu nedenle bu filmde başrolde IŞİD, silahlar ya da bombalar yok; ancak keçiler, çocuklar, çobanlar, gelenek ve bu dağlarda alınan taze bir nefes var. Kurtla Kuzu gözlerden ırak bir köydeki yaşamı merkezine alırken, ölümden ziyade yaşamla ilgileniyor.
12 Nisan Çarşamba 11:00 İtalyan
13 Nisan Perşembe 19:00 City’s
14 Nisan Cuma 11:00 City’s

9- ORNİTOLOG | O ORNITÓLOGO | THE ORNITHOLOGIST | Yönetmen: João Pedro Rodrigues / Senarist: João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra Da Mata / Görüntü Yönetmeni: Rui Paços / Kurgucu: Raphael Lefevre / Özgün Müzik: Severine Ballon / Oyuncular: Paul Hamy, Xelo Cagiao, João Pedro Rodrigues, Han Wen, Chan Suan, Juliane Elting / Yapımcılar: João Figueiras, Diogo Varela Silva, Vincent Wang, Antoine Barraud, Gustavo Angel, Alex García, Maria Fernanda Scardino / Yapım Şirketi: Blackmaria, House Of Fire, Itaca Films / Dünya Hakları: Films Boutique / Portekiz, Fransa, Brezilya / 2016 / DCP / Renkli / 118´ / Portekizce; Türkçe, İngilizce altyazılı.

12_4
Kuş gözlemcisi Fernando, ormanın derinliklerinde ve doğanın huzur verici dinginliğinde dürbünüyle gökyüzündeki yaşamı izlemektedir. Her şey, her zaman olduğu gibi gelişmektedir, ta ki nehirdeki akıntı Fernando’nun botunu kapıp götürene kadar. Artık orman ve Fernando, gerçek ve hayal, rüya ile kâbus arasında hiçbir mesafe kalmamış gibidir. Kahramanımız yaşlı ağaçların gölgesinde uyandığında, yolculuğunun geri kalanına fena hâlde hazırlıksız yakalandığının farkına varacaktır. Rodrigues’in dinsel öyküler, mitler, cinsel hezeyanlardan beslenen son şaheseri, hem başkarakterine hem de izleyicisine olağanüstü sürprizler sunuyor.
8 Nisan Cumartesi 16:00 City’s
9 Nisan Pazar 19:00 Rexx
10 Nisan Pazartesi 19:00 Kanyon
11 Nisan Salı 13:30 Atlas

10. SAFARİ | SAFARI | SAFARI | Yönetmen: Ulrich Seidl / Senarist: Ulrich Seidl, Veronika Franz / Görüntü Yönetmeni: Wolfgang Thaler, Jerzy Palacz / Kurgucu: Christof Schertenleib / Oyuncular: Gerald Eichinger, Eva Hofmann, Manuel Eichinger, Tina Hofmann, Manfred Ellinger, Inge Ellinger, Volker Neemann / Yapımcı: Ulrich Seidl / Yapım Şirketi: Ulrich Seidl Film Produktion / Dünya Hakları: Coproduction Office / Avusturya / 2016 / DCP / Renkli / 90´ / Almanca, İngilizce, Afrika dili; Türkçe, İngilizce altyazılı.

133_1
Avusturya toplumunun en karanlık noktalarını günışığına çıkaran sıra dışı sinemacı Ulrich Seidl’ın önce Venedik, ardından da Toronto film festivallerinde gösterilen son filmi Safari, yine rahatsız edici, yine kışkırtıcı ve şaşırtıcı. 2015’te In the Basement / Bodrumda filmini festivalde izlediğimiz Seidl bu kez de Afrika’ya av amacıyla giden Avrupalı turistleri, Afrikalı yerli çalışanları ve av sürecini tüm vahşeti ve açıklığıyla izliyor. İmpalaların, zebraların, geyiklerin doğal ortamlarında öldürüldüğü Safari bir yanıyla av turizmi gibi tartışmalı bir konuyu ele alırken, Seidl’ın hep yaptığı gibi insan doğasının zihni zorlayan yönlerini da kurcalıyor.
5 Nisan Çarşamba 19:00 Beyoğlu
7 Nisan Cuma 16:00 City’s
8 Nisan Cumartesi 21:30 Rexx

11- SAKATAT | GORGE COEUR VENTRE | STILL LIFE | Yönetmen: Maud Alpi / Senarist: Maud Alpi, Baptiste Boulba / Görüntü Yönetmeni: Jonathan Ricquebourg / Kurgucu: Laurence Larre, Anne Gibourt, Romain Ozanne / Oyuncular: Boston, Virgile Hanrot, Dimitri Buchenet / Yapımcılar: Claire Trinquet, Frédéric Premel, Mathieu Bompoint / Yapım Şirketi: Mezzanine Films / Dünya Hakları: MPM Film / Fransa / 2016 / DCP / Renkli / 82´ / Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı.

134_1
Bir mezbaha; karanlık, duvarlarında hayvan çığlıklarının yankılanması durmak bilmiyor… Pek çok insan onları gıdadan öte olarak görmüyor. Onları ölüme uğurlayanlar ise onlarla artık ancak mekanik bir ilişki kurabiliyor. Her şeyin ortasında ise, başka bir canlı, bir köpek var. Bu köpek bilinç kazanıyor sanki mezbahada, olup biteni anlıyor ve karşı koyamayacağının farkındalığıyla başka türlü bir acı çekiyor. Maud Alpi’nin yer yer tüylerinizi ürpertecek bu ilk filmi, izledikten sonra uzun bir süre aklınızdan çıkmayacak bir doküdrama.
6 Nisan Perşembe 11:00 Rexx
10 Nisan Pazartesi 16:00 İtalyan KM
15 Nisan Cumartesi 13:30 City’s

12- SARI SICAK | YELLOW HEAT | Yönetmen: Fikret Reyhan / Senarist: Fikret Reyhan / Görüntü Yönetmeni: Marton Miklauzic / Kurgucu: Ömer Günüvar, Fikret Reyhan / Oyuncular: Aytaç Uşun, Mehmet Özgür, Gökhan Şimşek, Cem Zeynel Kılıç, Tarık Köksal, Akan Atakan, Seher Çuhadar / Yapımcılar: Nizamettin Reyhan, Nuriye Bilici / Yapım Şirketi: FNR Film, Verba Film / Dünya Hakları: FNR Film / Türkiye / 2017 / DCP / Renkli / 85´ / Türkçe; İngilizce altyazılı.

31_2
Artan endüstrileşmeyle birlikte fabrikaların arasında sıkışıp kalmış bir tarla… Ve bu tarlada, büyük maddi sorunlarına rağmen geleneksel yöntemlerde direnip hayata tutunmaya çalışan göçmen bir aile… Bu duruma rağmen en küçük oğul İbrahim, farklı bir geleceğin hayalini kurmaktadır ve kendi kaderini belirleme konusunda kararlıdır. Bölgenin bu acımasız sistemine ek olarak feodal aile yapısının getirdiği baskının da boyunduruğu altındadır. Oysa bir hayali gerçeğe dönüştürmek o kadar da kolay değildir. Eylemleri hem kendisi hem de ailesi için beklenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Sarı Sıcak, üretim ilişkilerinin değişmesine paralel olarak sermayenin de el değiştirmesi ve bu değişimden etkilenen insanların hikâyelerini de anlatmayı amaçlıyor.
10 Nisan Pazartesi 13:30 Atlas

13- SONUNCU | AKHER WAHED FINA | THE LAST OF US | Yönetmen: Ala Eddine Slim / Senarist: Ala Eddine Slim / Görüntü Yönetmeni: Amine Messadi / Kurgucu: Ala Eddine Slim / Özgün Müzik: Tarek Louati / Oyuncular: Jawher Soudani, Fathi Akkari, Jihed Fourti / Yapımcılar: Mohamed Ismail Louati, Kamel Laaridhi, Chawki Knis, Ala Eddine Slim / Yapım Şirketi: Exit Productions, Inside Productions, Madbox Studios, SVP / Dünya Hakları: Still Moving / Tunus, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan / 2016 / DCP / Renkli / 94´ / Konuşmasız.

135_1
Tunuslu sinemacı ve video sanatçısı Ala Eddine Slim’in bu ilk uzun metrajı, yaratıcılığa, hayal gücüne ve sürrealizme alan açarken görselliği ön plana çıkaran sıra dışı bir film. Sahra Çölü’nden gelen bir adam, denizde motorla bir yolculuğa çıkar. Motoru bozulduğunda kendisini bir ormanda bulur ve (belki de kendisi olan) yaşlı bir adamla karşılaşır. Hayatta kalmak için etrafıyla uyum sağlamak zorunda kalan bu adamın yolculuğu, kaybolma ve kendini bulma hakkında felsefi bir hikâyeye dönüşür. Diyalog kullanmadan sinemanın sınırlarını zorlayan Slim, mülteciler ve göçmenlik konusuna alışılmadık bir yaklaşımla eğiliyor.
8 Nisan Cumartesi 13:30 City’s
10 Nisan Pazartesi 11:00 İtalyan KM
13 Nisan Perşembe 16:00 Rexx

14- TUZ VE ATEŞ | SALT AND FIRE | SALT AND FIRE | Yönetmen: Werner Herzog / Senarist: Werner Herzog / Görüntü Yönetmeni: Peter Zeitlinger / Kurgucu: Joe Bini / Oyuncular: Veronica Ferres, Michael Shannon, Gael Garcia Bernal, Anita Briem / Yapımcılar: Werner Herzog, Michael Benaroya, Nina Maag, Pablo Cruz / Yapım Şirketi: Arte France Cinéma, Construction Film, Benaroya Pictures, Canana Films, Skellig Rock / Dünya Hakları: International Film Trust / Türkiye Hakları: Filmartı / Fransa, Abd, Almanya, Meksika / 2016 / DCP / Renkli / 97´ / İngilizce, Almanca, İspanyolca; Türkçe, İngilizce altyazılı.

79_1
Alman sinemasının yaratıcı ustası Werner Herzog, Tuz ve Ateş’te kariyeri boyunca kurcaladığı doğa ve insan arasındaki yıkıcı çatışmayı bir kez daha merkeze alıyor. Filmde, bir çevre felaketini araştırmak için yola çıkan Birleşmiş Milletler ekibi doğa katliamının sorumlusu olan şirketin adamları tarafından kaçırılıyor. Herzog’un “sinemanın kurallarına uymayan bir gündüz düşü” olarak tarif ettiği filmin oyuncu kadrosunda Michael Shannon ve Gael Garcia Bernal de bulunuyor. Herzog, takipçilerini bir kez daha dünyayla ilgili benzersiz ve karanlık öngörüsüne ortak olmaya çağırıyor.
5 Nisan Çarşamba 19:00 Rexx
7 Nisan Cuma 13:30 Atlas
9 Nisan Pazar 13:30 Kanyon

Not: Film tanıtım metin ve görselleri İstanbul Film Festivali tanıtım bülteninden alıntıdır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Hayat, Kent, Mercek, Sanat ve Tasarım, Topluluklar
Dünyanın en mutlu ülkesi Norveç, Türkiye ise 69. sırada

Hala sivil savaşın içinde olan Libya'nın gerisinde kalan Türkiye'de özgürce karar verememek bizi üzüyor.

Kapat