İstanbul’un yeşil değişim hareketi

İstanbul’da yaşamanın zorluğundan sen de nasibini alıyor musun? Bulduğun çözümler sadece kısa vadeli mi? İstanbul’da yeşil bir hayat sürdürmek kulağa hiç gerçekçi gelmiyor olabilir—umarsız bir çaba gibi—ama neyse ki umut var.

2012 baharında, bir grup insan İstanbul’a yeşil değişimi getirdiler. Çıkış noktaları “İstanbul’daki doğalı ortaya çıkarmaktı.” Yeşil yaşam hakkında kullanışlı bilgiler vererek İstanbulluların hayatlarını daha sürdürülebilir bir şekilde yaşamalarını sağlamaya çalıştılar.

Bu değişim hareketi, sürdürülebilir yaşama olan tutkusuyla öne çıkan Belçikalı Erasmus öğrencisi, Joris Depouillon tarafından başlatıldı. İstanbul’da kaldığı süre zarfında, Joris’in karşı karşıya kaldığı zorluk sürdürülebilir bir yaşamdı. Kafasını sürekli meşgul eden sorular vardı: Nasıl bir kazaya kurban gitmeden güvenli bir şekilde bisiklet sürülür? Nasıl geri dönüşüm yapılıyor? Nasıl plastik şişede su almaktan nasıl kaçınabilirim? Çok zaman geçmeden bu soruların cevaplarını bulmada ona eşlik edecek insanlarla tanıştı.

Joris ve arkadaşları bir araya gelip farklı konularda araştırma yapmaya başladılar. Bir grup vejetaryenlere uygun marketleri ve restoranları araştırırken, başka bir grup da bisikletçileri ve bisiklet sürmek için uygun alanlar üzerinde bir çalışma yürütüyordu. Diğer üçüncü bir grupsa şişelenmemiş su içmenin doğal ve sağlıklı yolları üzerine bir araştırma yaptılar.

 

veggies

 

Dördüncü grup ikinci el eşya satan dükkânlar bulmaya çalışmakla meşguldü. 2012’nin Mart ve Nisan aylarında düzinelerce insan Beyoğlu ve Kadıköy sokaklarını karış karış aradı. Etrafa sorup soruşturdular, fotoğraflar çektiler ve ikinci el hazineleri keşfederken harika vakit geçirdiler. Yaklaşık olarak 50 kişi bu projede yer aldı. Neticede işe yarayan ve elle tutulur bir Beyoğlu-Kadıköy ikinci el dükkân kılavuzu/haritası oluşturmayı başardılar.

 

bicycle

 

2012 Haziranında grup, yürüttükleri bu yeşil hareket için, güçlerini yesilist.com la birleştirdi. Beyoğlu’ndaki en iyi ikinci el dükkânlarını tanıtmak amaçlı bir yürüyüş düzenlediler. İkinci İstanbul Yürüyüş Turuna 150 kişi katıldı. Ya bir ikinci el dükkân müdavimi tarafından gezdirildiler ya da ellerindeki kılavuz haritayla kendileri gezdiler. İnsanlar bu tarz dükkânların çeşitliliğine hayran kaldı. Eski moda dükkânlardan tutun da bağış dükkânlarından opera kostümleri satan dükkânlara kadar uzanan geniş bir yelpazeyle karşı karşıyaydılar. Birkaç ay sonra Can Elvan Özkan ve Caroline Skarob da küçük çaplı bir gezi düzenledi. Yeniden yeni yerler keşfedildi. Açıklamasıyla birlikte gelen bu haritayı siz de indirebilirsiniz.

Online İstanbul ikinci el alışveriş rehberine ulaşmak için buraya tıklayın.

Rehberi nasıl kullanabilirim diye soranları da böyle alalım.

Yazı:
Can Elvan Özkan
Caroline Begin
Çağatay Yıldız
Hazal Öztetikler
Joris Depouillon
Rose Baudoncq
Vajracaksu Dharmachari

Çeviri:
Özümcan Akın

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, İyi haberler, Kent, Topluluklar
STK’lar İklim Zirvesi’ni terk ediyor

Bu kitlesel hareket COP tarihinde ilk defa yaşanıyor.

Kapat