İstiklal bizim: Beyoğlu Sineması’nı ayakta tutacak kart projesi hayata geçti

Bir zamanlar Beyoğlu manavdan konser mekânına, siyasi parti merkezinden tiyatroya, bardan telefon tamircisine, sinemadan korseciye çeşit çeşit dükkânın yer aldığı rengârenk bir semtti. Son birkaç yılda bu renklerin soluşuna, sevdiğimiz dükkânların tek tek kepenk kapatmasına hep beraber şahit olduk.

Beyoğlu’nun geldiği durum içler acısı. Önce İstaiklal Caddesi’ndeki ağaçlar gitti, ardından Asmalımescit’teki masalar. Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklik ve akabinde kiralardaki aşırı artış ile hem semtin sembolü haline gelmiş pastane, kitapçı, bar gibi mekânlar tek tek ya tamamen kepenk kapatmaya başladı, ya da taşındı. Ev kiralarının fırlaması ve Tarlabaşı civarındaki kentsel dönüşüm ile tarihî binaların ruhsuz rezidanslara çevrilmesi birçok insanı evinden etti, semtte yaşayan kitlenin değişmesine neden oldu. Beyoğlu’nu yenileme adı altında her yerin betona boğulması ve yaşanan terör saldırıları da son darbeyi vurdu.

Boş sokakları, kapalı kepenkleri ve onlarca satılık/kiralık afişi asılı binaları ile Beyoğlu terk edilmiş bir şantiyeyi andırsa da bu dönüşüme direnen dükkân sahipleri ve anılarına sahip çıkan kentliler de var. Son olarak geçtiğimiz aylarda borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle  kepenk kapatacağını açıklayan Beyoğlu Sineması başta sinema yazarı Cem Altınsaray olmak üzere bir grup insan tarafından adeta hayata döndürüldü. Sinema yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucunda Beyoğlu Sineması’nı ayakta tutması amaçlanan bir kart projesi hazırlandı ve kartlar sinemaya destek olmak isteyenlerin satışına sunuldu. Dün, sinemanın şu anki işletmecilerinden Baha Serter, Cem Altınsaray ve sinema yazarı Utku Ögetürk’ün düzenledikleri basın toplantısında kartların tanıtımı yapıldı.

Beyoğlu Sineması’na destek olmak için satın alabileceğiniz kartlar ve ayrıntıları şöyle:

  • 100TL’lik Öğrenci Kartları: Yalnızca öğrenci kimliği ile alınabilecek bu kartla, son kullanma tarihine kadar 10 adet film izlenebilecek.
  • 250TL’lik Sadakat Kartları: 250TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 15 adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.
  • 500TL’lik Sadakat Kartları: 500TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 30 adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.
  • 1000TL’lik Özel Sadakat Kartları: 1000TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda sınırsız film izleme fırsatına sahip olacaklar.
BUNU DA OKU:  Erdal İnci'den Kent Manzaraları

Beyoğlu Sineması Kartı aynı zamanda kart sahiplerine civardaki kafe ve restoranlarda geçerli olacak özel indirimlerden faydalanma şansı sunacak.

1 Haziran 2018 tarihine kadar kullanabileceğiniz Beoğlu Sineması Sadakat Katları’nı şuradan satın alabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gündem, Hayat, İyi haberler, Kent, Mimari, Sanat ve Tasarım, Topluluklar, Yeşil alanlar
Panda şeklindeki dünyanın en sevimli güneş tarlası Çin’de kuruluyor

Güneş panellerinin kurulumu size de sıradan geliyorsa, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Datong şehrinde bulunan ve Çin'in en değerli hayvanının şeklini almış

Kapat