İsveç’in sürdürülebilir yüksek lisans programları

İsveç’te sürdürülebilirlikle ilgili iki yüksek lisans programı kendi alanlarında dünyadaki en yenilikçi programlardan kabul edilmekte: Blekinge Teknoloji Enstitüsünde (BTH) bir senelik, 60 kredili MSLS (Strategic Leadership towards Sustainability) ve kardeş programı, iki senelik 120 kredili MSPI (Masters in Sustainable Product-Service System Innovation).

Çalışmalarını sürdürülebilirlik ile ilgili konularda yürüten veya kendini bu yönde geliştirmek isteyenlerin katılabileceği, içeriğini özellikle yerel yönetimler ve iş dünyası ile yapılan çalışmalarda kullanılabilecek somut, pratik ve bilimsel bir yaklaşım olan The Natural Step’e dayandıran her iki program da iş dünyasıyla iç içe ve pratiğe yönelik müfredata sahip.

MSLS; bütüncül bakış açısıyla, “liderlik” vasıflarını geliştirecek bilgi ve yöntemlerle strateji oluşturma ve organizasyonel dönüşüm gibi alanlara yoğunlaşmakta; MSPI yine The Natural Step yaklaşımı ile bu sefer biraz daha teknik alanlara yoğunlaşarak tasarım, mühendislik ve ürün-hizmet-sistem geliştirme üzerine kurgulanmış.

1

Şu anki öğrencilerin biyografilerine, yazılan tezlerin başlıklarına, ve mezunların su an neler yaptığına bakabileceğiniz her iki programın başvuruları 14 Ocak’a kadar devam edecek.

“Bir yüksek lisans programı düşünün; ilk gün programın kurucularından bir profesör hoş geldiniz konuşmasında hayatında ilk defa gördüğü kişilere içtenlikle teşekkür ediyor ve çok değerli olduklarını söylüyor! Öyle ki bunu hak etmek için ne yaptığınızı merak ediyorsunuz ve takip eden aylarda da sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarıyla birbirinden deneyimli ve değerli akademisyenler ve profesyoneller tarafından el üstünde tutuluyorsunuz.
Özenle hazırlanmış bir içerikle, dünyanın farklı ülkelerinden gelen her yaştan, her meslekten, ortak noktaları sürdürülebilirlik tutkusu olan 70 kişiyle birlikte sürekli ekip çalışmaları ile yoğrulan ilginç bir öğrenme deneyimine devam ediyorsunuz. Üstelik birbirinden renkli kişilerle geçirdiğiniz bu sene belki de yaşamınızın en sosyal dönemi oluyor! UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen küçük bir İsveç kentinde, doğaya yakın, bisiklet üstünde geçen ütopik bir senenin ardından yüksek bir motivasyonla; her türlü deneyimi ve bilgiyi paylaşan, sürdürülebilirlikle ilgili dünyanın her köşesindeki gelişmelerden anında haberdar olacağınız bir mezunlar ağına katılarak bir sürü yenilikçi metot, bilgi ve deneyimle iş hayatınıza dönüyorsunuz…”*
* Pınar Öncel
Detaylı bilgi için pinar@surdurulebilirtasarim.com

BUNU DA OKU:  Zeytinlik alanlara maden faaliyeti izni çıktı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayat, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Ofis
Hangi İnsan Hakları?

SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Salonu, Dutch Chapel ve Tütün Deposu bu hafta sonu yılın en değerli organizasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor....

Kapat