İTÜ’de Bisiklet Evi kuruluyor

İTÜ “Yeşil Kampüs” olma yolunda önemli adımlar atıyor. Projenin şimdiki hedefi Ayazağa Kampüsü’ne bir Bisiklet Evi inşa etmek. Mayıs sonunda tamamlanmış olması hedeflenen Bisiklet Evi Türkiye üniversiteleri açısından bir ilk!

Ayazağa yerleşkesini bir “bisiklet kenti” haline getirmek için çalışmalarını sürdüren İTÜ, hızla sürdürdükleri bisiklet yolu yapımıyla yetinmiyor. Bisiklet tamiri – bakımı, kiralaması ve indirimli satışı olmak üzere tüm hizmetlerin bir arada sunulacağı “Bisiklet Evi”nin inşasına başlandı.

Bisiklet Evi, açık tenis kortları ile servis alanı arasında bulunan alanda inşa ediliyor ve mayıs ayı sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor. Bisiklet Evi iki katlı olacak; giriş katı tamir atölyesi ve kiralama için kullanılacak. İkinci kat ise satış mekânı olacak ve İTÜ’lülere özel avantajlı fiyatlar sunulacak. Kiralama ünitelerinde yer alacak bisikletler arasında akademisyenlerin tasarımlarına da yer verilecek.

0311877711104911

İTÜ’lülerin kampüste daha çok zaman geçirmesi, özgürce pedal çevirmesi, rahatlıkla yürümesi ayrıcalığını sunmak için yürütülen yoğun çalışmalar ile toplam 5 kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu yapılacak. Şimdiye dek bu yolun 2 kilometresi tamamlandı; 1,5 kilometrelik kısmı için ise çalışmalar sürüyor. Ardından kalan 1,5 kilometre için de yeni çalışma başlayacak.

‘Öğrenci dostu’ diyebileceğimiz, kampüslerin yaşam alanlarına çevrildiği daha fazla örnek görmek umuduyla İTÜ’ye bu ‘ilk’ adımdan dolayı teşekkürler!

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kent, Spor, Topluluklar
Dolabınızdaki bahar temizliği hayatınızı nasıl değiştirebilir?

Dünyayı bir anda değiştiremeyiz, fakat farkındalık yaratabiliriz.

Kapat