Kadıköy dönüşüyor

Yaklaşan İstanbul Tasarım Bienali’ne bu sene başlı başına bir ilçe dahil oluyor: Kadıköy.

Tasarım Atölyesi Kadıköy ve adını yurtdışında yaptığı mimari yarışmalarla duyduğumuz 72 Hour Urban Action işbirliği ile, 1 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2. İstanbul Tasarım Bienali, tasarımcıları ve gönüllüleri Kadıköy’de “kentsel mobilya” yaratmaya davet ediyor.

“Kadıköy’den Bul Kadıköy’de Buluştur”

5464564

How to Do Too in Kadıköy olarak da isimlendirilen proje, Kadıköy’de yaşayan her bir dokuyu, tasarımcılarını, yerlilerini, esnafını süreç boyunca aktif olarak dönüşümün bir parçası haline getirecek. Peki nasıl mı?

Projenin temel amaçlarından biri, Kadıköy Belediyesi’ne ait geri dönüşüm malzeme depolarından gerekli ya da kullanılabilir parça ve malzemeler tedarik ederek, tasarımcıların gündelik yaşamla buluşabilen, sürdürülebilir kentsel mobilyaları yaratması. Ortaya çıkacak ürünler tasarımcının uzmanlık alanına göre değişkenlik gösterecek. Örnek olarak katılımcılar mimarlık, ürün tasarımı, peyzaj, güzel sanatlar alanlarında dönüşüme dahil olabilirler.

Gündelik hayatta yaşayabilen tasarımlar çıkarmak için katılımcılardan, esnaf ve yakın çevre kullanıcılarınca benimsenecek ve uygulamaya geçebilecek tasarımlar yaratmaları bekleniyor. Aynı zamanda tasarımlar en az bir sene boyunca mevsim şartlarına uyum sağlıyor olabilmeli.

“Dışarıdan Gelecek Atölye Katılımcıları da Önemli!”

Teslim edilen projeleri değerlendirecek jüri İstanbul Tasarım Bienali Ekibi, Tasarım Atölyesi Kadıköy, Kadıköy Belediyesi ve 72 Hour Urban Action ekibinden oluşuyor.

Değerlendirme sonucunda seçilen ilk beş proje, Kadıköy’ün beş farklı buluşma noktasının bir parçası olacak. Tasarımcılar, aşağıdaki başlıklar altında bir ya da birden fazla alanda çalışmayı seçebilirler:

  • Boğada Buluşalım
  • Sahilde Buluşalım
  • TAK’ta Buluşalım
  • İskelede Buluşalım
  • Çay Bahçesinde Buluşalım

72_Hour_Urban_Action_LOGO_ENGLISH-530x646

Bu sürece gelince, İstanbul Tasarım Bienali’nin manifestosunun bir parçası olan “Dünya ile İlişkiye Geçen Tasarımlar” et ve kemiğe bürünüyor olacak. İnsani ihtiyacın tasarım ile birleştiği bir alan yaratacak olan “Kadıköy’den Bul Kadıköy’de Buluştur” projesi, alternatif iş birlikçilerini de bu noktada paydaş olmaya çağırıyor. Seçilen projelerin el birliği ile gönüllüler ve tasarımcılar tarafından gerçeğe dönüştürülmesi planlanıyor.

BUNU DA OKU:  İklim değişikliğine karşı savaşan 5 sürdürülebilir şehir

Sürdürülebilirliği ve DIY (kendin yap)’ı kolektif bir eyleme dönüştürecek olan projenin kapıları, tüm tasarımcılara ve gönüllülere açık.

Yenilenebilir enerjiye giderek daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, geri dönüşüm yaratıcılıkla birleşerek kendini daha da görünür kılarken, bu projenin kentlinin yaşam alanı seçimlerini etkileyebileceği, iyi bir deneyime dönüşmesini umuyorum. Sürdürülebilirliğin artıma tesisi ve geri dönüşüm depolarından çıkarak, ortak alanlarda yaşam alanı oluşturması belediyeciliğin yeni anlayışı haline gelmeli.

Eğer siz de sonbaharı İstanbul’da geçirecekseniz, Kadıköy’den yolunuzu en az bir kez geçirin.

Uygulama sürecine destek vermek istiyorsanız eğer, seçilen tasarımları ve uygulama alanlarını sosyal medyada Tasarım Atölyesi Kadıköy ve İstanbul Tasarım Bienal’i üzerinden takip edebilir, ve çalışmak istediğiniz projeyi 3 Ekim tarihine kadar info@kadikoytasarim.org adresine iletebilirsiniz.

Uygulama sırasında proje için belgelenen fotoğraf ve filmler ve tasarımların prototipleri 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde tasarım severler ile buluşuyor olacak.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Hayat, İyi haberler, Kendin yap, Kent, Mimari, Mobilya, Sanat ve Tasarım, Topluluklar
Nükleer Denemelere Karşı Uluslararası Eylem Günü

Kazakistan'dan emsal davranış.

Kapat