Kadıköy’de iki yeni topluluk bahçesi açılıyor

Kadıköy Belediyesi’nin her mahallede bir bostan oluşturma projesi, iki pilot mahalle ile bu hafta sonu hayata geçiyor.

18 Eylül Cumartesi günü Moda ve Fenerbahçe bostanları, yeni sahiplerine kavuşuyor. 1-10 Eylül arası Kadıköy Belediyesi’ne yapılan başvurular sonucunda 80 kişiye ücretsiz olarak kişi başı 4,5 metrekarelik ekim dikim alanı tahsis edilmişti.

Bu hafta sonu yapılacak açılışın ardından bostanlarda ekim dikim işlemleri başlayacak. Bu kişiler 6 aylık süreç içerisinde ekim- dikim yaparak ürünlerini yetiştirecek ve hasadını yapacak.

Bostan haftanın belli günleri ve saatlerinde açık olacak, bu periyotlar duyuru sayfasında bildirilecek. Bostanın açık olmadığı günlerde sulama işlemi hak sahipleri adına Park ve Bahçeler Müdürlüğü’deki görevli elemanlardan tarafından gerçekleştirilecek. Bu periyotlar içinde üç kez üst üste bahçe bakımı için gelmeyen yurttaşların hak sahipliği düşecek ve yedek listenin sıralaması doğrultusunda bostan yeni hak sahibine tahsis edilecek.

Kadıköylülerin toprakla buluşacağı bu çalışma sayesinde sebzeler atalık tohumlarla yetiştirilecek aynı zamanda yardımlaşma ve paylaşma gibi sosyal değerlerin de öne çıkması sağlanacak. 

Bostanlarda ekim-dikim, bahçe tasarımı, permakültür, balkon ve arka bahçe bahçeciliği eğitimleri de verilecek. “Her mahallede bir bostan” hedefiyle başlayan proje kapsamında pilot olarak iki mahallede başlatılan bostan çalışmalarına paralel, ilçedeki okul ve kreşlerde de talep doğrultusunda eğitimler verilecek, tohumlar dağıtılacak ve bostan yapmak isteyen kurumlar desteklenecek. 

Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Banner Right Side, Etkinlikler, Ev ve Bahçe, Hayat, Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
Sıcaklığın 50 derecenin üzerine çıktığı gün sayısı son 40 yılda iki katına çıktı

BBC'nin dün yayınladığı araştırmaya göre, yıl içerisinde sıcaklığın 50 derecenin üzerine çıktığı gün sayısı, son 40 yılda iki katına çıktı.

Kapat