Kayısı çekirdeği yağından gözaltı kremi

Kayısı çekirdeğindeki bitkisel yağların damıtılmasından elde edilen kayısı çekirdeği yağı, özellikle cilt yaşlanmaları, cilt lekeleri ve cilt kırışıklıkları gibi cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Kayısı çekirdeği değişik vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

Kayısı yağında A, D, E, K vitaminleri bulunur. Özellikle A vitamini cildi gençleştirici ve cilt kırışıklığı ve lekelerini yok edici özelliklere sahiptir. Kayısı yağı aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, karotin ve betakaroten maddelerini içermektedir. Kayısı yağı yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıklıkları azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Evde kolayca yapacağımız gözaltı kremimiz için gerekli malzemeler:
Sebze bazlı doğal bal mumu
Kayısı çekirdeği yağı
E vitamini ampülü
Damıtılmış su

Kremin yapılışı:
Kremi muhafaza edeceğiniz kaba bir miktar kayısı çekirdeği yağı koyun. Bir adet E vitamini ampülünü içerisine kırın. Yağın dörtte biri oranında sebze bazlı doğal bal mumunu bir kaynatma kabına koyup kısık ateşte eritin. Eriyen bal mumunu iki üç dakika kadar soğutun. Yağın yarısı oranında damıtılmış suyu ilave ettikten sonra tüm malzemeleri karıştırıp on dakika kadar bekletip tekrar karıştırın. Elde ettiğiniz kremi koyu renkli cam bir şişeye aktarın. Krem soğuduğunda kullanıma hazır hale gelecektir. Bir ay süre ile gözaltı çevresi için tampon halinde uygulayabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
En maharetli pano

Havadaki nemi içme suyuna dönüştüren bir billboard tasarlanmış.

Kapat