Kentleşmeye inat çatı bahçeleri

Bizler bostanları, şehirde son kalan yeşil alanları inşaat alanlarına teslim ededuralım, dünyanın diğer metropollerinde durum farklı. Oralarda her karış kalan toprak parçasını nasıl değerlendireceklerini, iklim değişikliğinin ve yapılaşmanın olumsuz etkilerini artıya nasıl çeviririz diye kafa yoranlar var.

Üstelik bizim gibi yüzyılların tarihini taşıyan surlar dibindeki 80 dönüme yakın arazileri filan da yok, bina tepelerini kullanmayı düşünüyorlar. Hatta kafa yormakla kalmayıp, harekete geçenler var. Sonuçta da biliyorlar ki yerel belediye de, halk da onları destekleyecek.

qwerty

Güzel bir örnek New York’ta Zach Pickens’ın başlattığı girişim. New York’un yoğun yapılaşma dolayısıyla artık bir ‘ısı adasına’ dönüştüğü gerçeğini gören Zach Pickens, bina tepesindeki bahçesinde sıcak havada yetiştirilebilen egzotik sebzeler yetiştiriyor. Şehirde bitki yetiştirmenin zorluklarını gören Pickens, şehir ortamına uygun tohumlar biriktirmeye başlamış. Rooftop Ready Seeds -Binatepesine uygun tohum (Monsanto’nun Roundup Ready Seeds projesine karşılık bulunmuş bir isim) anlamına gelen projesindeki tohumları diğer şehir bahçecileriyle de paylaşan Pickens, şehir ortamına uyum sağlayan tohumlarıyla domates, bamya, patlıcan bile yetiştirmeye girişmiş. Biriktirdiği tohumları ve bilgilerini paylaşarak güzel bir örnek oluşturmuş Zach Pickens.

Bu gidişle bizim de İstanbul’da benzer projeler görmemiz mümkün.

http://www.rooftopready.com/index/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kent, Mimari, Sanat ve Tasarım
İmdat pestisit!

Elma, armut, salatalık, soğan, muz, şeftali, pırasa... İnsana yararlı, tatlı, ekşi, sulu, pestisitli tarım ürünleri. Pestisit? Evet, pestisitli.

Kapat