Konteynir kentte polis tahliyeye hazırlanıyor

Geçtiğimiz hafta Erciş Alkanat konteynir kentte tahliye için gelen ve ardından bir hafta süre veren polis ekipleri, bu sabah yeniden konteynir kente geldi. Gergin bekleyiş sürüyor.

Keşke mülteci olsaydık
Daha önce elektrik ve suyu kesilen konteynir kentte kış koşulları ile ciddi ısınma sorunları da yaşanmaya başladı. Herhangi bir çözüm önerisi üretilmemişken konteynirlerin kaldırılması sürekli gündemde tutuluyordu. Toplamda 40 konteynirde en az 2 çocuklu 40 aile yaşıyor. Kimi ailelerin 9-10 çocuğu var. Depremin ardından 2 çocuğu ve eşiyle konteynirde yaşamaya başlayan Orhan Gün’ün eşi, üçüncü çocuklarını burada dünyaya getirmiş. Gün, bu zamana kadar deneyebilecekleri her yöntemi denediklerini, TBMM’ye görüşmeye dahi gittiklerini ancak mağduriyetlerinin ısrarla giderilmediğini ifade etti. Soğukların gelmesiyle birlikte hastalıkla baş etmekte de zorlandıklarını belirten Gün, “konteynirler kaldırılırsa yeniden çadır kurarız, gidecek başka bir yerimiz yok” diyor. Pek çok ailenin depremin ardından barınma sorununa çözüm bulamayınca büyük kentlere göç etmek zorunda kaldığını ekleyen gün “keşke mülteci olsaydık, onlar için kurdukları konteynir kentlerle gurur duyuyorlar, bizden bu soğukta ne istiyorlar” diyor.

Kendimi de çocuklarımı da yakacağım
Konteynir kentte açlık ve soğuğu unutturan bir korkunun hakim olduğunu söyleyen Ercan Gün de ailelerin her gece sırayla nöbet tuttuğundan bahsediyor. “Polis gelirse hazırlıksız yakalanmamak için çoluk çocuk korku içinde bekliyoruz” diyor. Konteynir kent boşaltılırsa ne yapacağını sorduğum Gün “ kendimi de iki çocuğumu da o konteynirde yakacağım. Başka çare bırakmıyorlar. Bize gidin yaşayın dedikleri kiralık evler depremin ardından ağır hasarlı dedikleri evler. Göz göre göre oralarda yaşayıp benim ailemin katili olmamı istiyorlar. Depremin ardından yapılan TOKİ evlerinden, ev sahibi depremzedelerle kiracı depremzedelerin aynı koşullarda faydalanacağını söylediler, 1000 tane ev boş bizim halimiz ortada” diyor. “Ben oyumu AKP’ye verdim, bunu da söyleyeyim. Herkesten üç çocuk isteyen Başbakan buradaki onca çocuğu neden görmüyor” diyen Ercan Gün, sürekli müdahale tehlikesi yaşandığından işini de yapamadığını, iş yeri ile konteynir arasında günboyu gidip geldiğini söylüyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Gündem, Kent, Mimari
Çünkü insan aslında seçtikleridir

Yaptığımız tercihler ile geleceğimizi seçtiklerimize emanet ediyoruz.

Kapat