Korkulan oldu: Ayder Yaylası’na TOKİ geliyor

Rize’nin Öamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası ‘kentsel dönüşüm ve gelişim projesi’ adı altında imara açılıyor. 110 hektarlık alanı kaplayan projenin ihalesi 6 Şubat 2017 günü saat 11:00’da TOKİ’nin İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleşecek.

TIKLAYIN: Altın Testere Ödülü sahibini buldu: Bu toprakların en acımasız girişimcisi Cengiz Holding

72925

Ayder Yaylası ilk olarak 1987’de Turizm Merkezi ilan edilmiş, 1994 yılına gelindiğinde Milli Park, 1998’de ise Doğal Sit alanı olmuş ve koruma altına alınmıştı. Ayder, Karadeniz’in en bilinen yaylası son olarak 2006’da Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi” ilan edilmişti.

Screen Shot 2017-02-03 at 11.06.29 AM

TOKİ tarafından ihaleye açılan proje bilgileri Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yayınlanmasına rağmen turizm koruma bölgesinde 110 hektarlık alanın imara açılma nedeni konusunda bilgi verilmemiş.

Kaynaklar:
Evrensel Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi

BUNU DA OKU:  HES iptalleri son hız sürüyor
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ekoturizm, Kent, Mimari, Yeşil alanlar
700 yıllık ağacı kesmemek için yeniden planlanan Japonya’daki istasyonun hikayesi

Bazıları tren yolu için yüzlerce ağaç kesedursun, Japonlar genişletilecek bir istasyona karşı bir ağacı korumak için projeleri yeniden tasarlıyorlar.

Kapat