Lavanta kokulu köyün ev sahibi kadınlar

Isparta’ya bağlı Kuyucak köyünde yerel kalkınmanın en güzel örneklerinden biri yaşanıyor. Lavanta üretimiyle ismini duyuran köy, bu yıl turizm atağına geçti.

Sadece kokusu için değil, yağı romatizmalara iyi gelen, uykusuzluk ve depresyon hastalarına kullanılması tavsiye edilen lavanta yağına talep oldukça fazla. Türkiye’nin lavanta ihtiyacının %93’ü ise bu bölgeden karşılanıyor.

Uçsuz bucaksız, genişliği 3 bin hektarı bulan lavanta tarlaları köyün girişinden itibaren yolcuları hem kokusu hem de manzarası ile büyülüyor. Durum böyle olunca bölge fotoğrafçıların ve turistlerin gözde ziyaret noktası haline gelmiş. Daha önceden neredeyse harabe olan 3 ev, pansiyon haline dönüştürülmüş.

 

2016-08-02 (7)

Kuyucak köyü son yıllarda 5 binin üzerinde turist ağırlamış. Bu turizm ve yerel kalkınma olanağı, bölgede Lavanta Kokulu Köy projesi ile de giderek güçlendirilmiş. Proje, Anadolu Efes’in, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığıyla başlattığı Gelecek Turizmde adlı girişimin bir ayağı.

Köyde bu projeye katılanlara girişimcilik, pazarlama, pansiyonculuk, kırsal turizm, güzel konuşma gibi eğitimler verilmiş. Özellikle kadınların oldukça ilgi gösterdiği bu eğitimler sonrasında 17 kadın birleşerek bir kooperatif kurmuş, hem lavantadan hem de turizm’den gelir kazanmaya başlamış.

2016-08-02 (3)

Kooperatif gelen misafirleri lavanta tarlalarında gezdirdikten sonra, dondurmadan kahveye, çaydan gözlemeye kadar lavantayı ana maddesi olarak kullanan bir lokantada ağırlıyor.

Kuyucaklı kadınların aynı zamanda bir mesajı da var. Onlar bütün kadınlar hep beraber olsun, başka köydeki kadınlar da kooperatif kursun istiyorlar. İneklerini satıp pansiyon açan Gülşah Özcan da özellikle bu dileği seslendiriyor: “Olmuyor diye bir şey yok, beraber çalışınca her şeyin mümkün, taşı sıksak bile suyunu çıkarıyoruz”.

Kaynak: Al Jazeera Turk

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Genel, İyi haberler, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Topluluklar
Yazın doğal kokularını evinize taşımanın 3 yolu

Taze meyveler, kesilmiş çim, sahil ve deniz... Tüm yıl boyunca bu kokuları bekliyoruz.

Kapat