Malzemenin en güzeli doğada!

Doğada keşfedilecek ne kadar çok şey var, üstelik hepsi elimizin altında. Bize bu kadar yakın, bu kadar doğal…

Çocukların doğadan kopmaması için pek çok yol var: Dışarıda oynanan oyunlar, bisiklet turları, ormanda yürüyüşler ve kamp hayatı gibi. Çocuklar için doğayla iç içe olmanın bir başka bir yolu da eğlenerek öğrenecekleri mevsimine göre yapılabilecek aktiviteler…

Diyelim çeşitli yapraklar topladınız. Yaprakları bir kağıda çizsek güzel olmaz mı? Hem ağaçları, hem yapraklarını öğreniriz. Dilerseniz boyayıp, çerçeveletip duvarınıza asabilirsiniz.

Giymediğiniz tişörtleriniz varsa onları renklendirebilirsiniz. Dilediğiniz yaprağın damarlı kısmını kumaş boyasıyla boyayın ve tişörtün üzerine basın. Kuruyunca tersten ütüleyin, hepsi bu! Çocukların nasıl keyif aldığını tahmin edebilirsiniz sanırım.

Yapraklarla işimiz bu kadar değil elbette. Ağaçları, yaprakları tanımanın bir yolu da yaprak defteri oluşturmak. Bahçede, ormanda, yol kenarında rastladığınız yaprakları toplayın, bir deftere yapıştırın. İsmini yazmayı sakın unutmayın.

Cevizin faydalarını bilmeyen yok. Ama yedikten sonra kabuklarını sakın çöpe atmayın. Çocukların sevdiği minik hayvanlar, bu kez ceviz kabuğundan olsun. Duruma göre göz, kuyruk, kulak ekleyin, işte hazır!

Cevizden yelkenli yapmak çok bilinen bir yoldur. Siz de deneyin, göreceksiniz çok eğlenceli. Kürdan ve yelken için kumaş parçaları gerek, bir de yelkeni ceviz kabuğuna sabitlemek için mum.

Biraz daha zahmetli olan ama sonucu son derece keyifli, ceviz kabuğundan yüzen mumluğa ne dersiniz? Tea-light`ları ılık suda bekletin, biraz yumuşayınca sudan çıkarın. Ceviz kabuklarının içini hafifçe bastırarak bununla doldurun. Sonuca siz de şaşırabilirsiniz.

Deniz kıyısına gidip de taş toplamayan yoktur herhalde. Bu taşlarla yapılabilecek en basit şeyi yapın, sadece dilediğiniz gibi boyayın. İster gazete, kitap ağırlığı olarak kullanın, ister evdeki saksıların içine süs yapın.

Çıktığınız bir yürüyüşten tahta ya da odun parçasıyla dönerseniz harika bir çalışmaya imza atabilirsiniz. Biraz zımpara, biraz boya, biraz pamuk, eski bir çorap. Bakın sonuç ne oldu:

Sonbahar… Doğaya çıkmanın, yürümenin en güzel mevsimi. Her yönüyle renkli bir dünya sunar size, gittiğiniz yerden ayrılmak istemezsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın, göreceksiniz onun verdiği görsel zenginlik başka bir yerde yok…

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Oyuncak
Bebeğinize yeni öğün: Yeşil mercimek püresi

Çocuğunuza bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız: yeşil mercimek püresi.

Kapat