Modern zamanların pamuk deneyi

Fasulye çimlendirme deneyini hepimiz biliriz. Bir parça ıslak pamuk içerisine fasulye tanelerini koyunca, birkaç gün içinde fasulyeler filiz vermeye başlar. Biraz daha beklerseniz saksıya dikilecek hale geldiklerini, iyice gelişip çiçek açtıklarını da gözlemleyebilirsiniz.

Bu sevimli deney basit olduğundan birçok ilkokul öğrencisine ev ödevi olarak verilmiştir. Benim ilkokuldan sonra bir kez daha ev ödevim oldu, hem de üniversitede!

Mimarlık fakültesinde yaptığım ilk projede bize, pamukta fasulye yetiştirmemiz söylenmişti. Mimari tasarımla ilişkilendirilebilecek tek yönü, fasulyelerin suyla sertleşen gövdelerini karşımıza alıp karakalemle kağıda çizmekti.

Bu doğal konstrüksiyonun eskizleri, Taşkışla 109 nolu salonun olduğu holde, pamuktan fışkıran genç fasulye dallarıyla beraber sergilenmişti.

Aradan uzun süre geçtikten sonra pamukta fasulye olayı ile bir kez daha karşılaştım, bu sefer bambaşka bir iklimde. İsveçli arkadaşım Elin’e öğle yemeğine davetliydim; güzel bir ağustos günü, Göteborg’taki evinin önünde, bahçeye masa kurmuştuk. Çiçekli kumaş örtümüzü ahşap masaya yaydık, beyaz Terrier cinsi köpek Mac (evet, adı Apple’dan geliyor) bize çimlerde yuvarlanarak eşlik ediyordu. Elin’in bana ne yemekler hazırladığını görmek için mutfağa gittiğimde karşılaştım o küçük, şeffaf, sempatik kutuyla! İçinde miniminnacık onlarca tohum, filizlenmiş ve yakında salataya katılmak üzere bekliyorlardı!

Kutu aslında tohumları filizlendirmek için kullanılan bir çeşit ev aleti. İsveç mutfağında çok sevilen ve sık yenen Maş fasulyelerini filizlendirmek için kullanılıyor (Maş fasulyesi ufak, yeşil bir fasulye türüdür. Kökeni Bangaldeş, Hindistan ve Pakistan’dır. Türkiye’de ise

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Toroslar’da yetişir ve “cin börülcesi” olarak bilinir. Maş fasulyesi marketlerde 500 gramlık paketlerde organik ürün raflarında satılır). Fasulyeleri kaba koyduktan sonra musluktan bir iki defa geçirip sulamanız gerekiyor. Her gün tohumları sudan geçirirseniz gerekli nemli ortamı sağlamış oluyorsunuz. Kabın altını da sürekli temiz tutmanız gerekiyor. Tohumlar yeterli nemde ve hava alan kapta birkaç gün bekledikten sonra filizlenmeye başlayacaklar. Ve huoop, bir salataya veya pizzaya malzeme olacaklar.

BUNU DA OKU:  Yatak odanızı sağlıklı ve doğa dostu bir vahaya çevirecek 6 tüyo

Ezbere yaptırılan bir deneyin gerçek hayattaki uzantısını o kadar sevdim ki artık her hafta fasulye filizlendirmek istiyorum, üstelik 2-3 kere hasat da alabiliyorum. Pamukta yetişen fasulyeleri sofranıza katmanın en organik ve sağlıklı yolu için “bergs bio salad” diye internette aratabilir ve ısmarlayabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Yeme İçme
Bir dilek de bizden: 2012 vegan bir yıl olsun!

4 Aralık'ta Beyoğlu Yeşil Ev'de düzenlenecek kutlamanın tüm geliri sokak hayvanları yararına kullanılacak.

Kapat