Oğlum çevre gönüllüsü oldu

Bebekliler Derneği tarafından projelendirilmiş, Beşiktaş Belediyesinin de desteğiyle gerçekleşen “Temiz Bir Bebek İçin El Ele” kampanyası Mayıs ayı itibari ile her Cumartesi tekrarlanacak.

Amacı Bebek semtinin her geçen gün artan ziyaretçilerini bilinçlendirmek olan kampanyayı daha etkili kılmak icin ilkokul çağındaki çocuklar çevre bilinci eğitimi alarak, algılarının artırıması sonucunda bu kampanyaya hazırlandılar.

Bu kampanyada gönüllü olarak görev alan altı yaşındaki oğlumun yanında ben de tüm eğitim ve çalışma programları sırasında bulundum. Eğitimlerin ardından gonüllülerden oluşan ekip olarak 4 Mayıs Cumartesi sabahı çocukları Bebek Parkında toplayıp, Beşiktaş Kaymakamının yaptığı açılışla “çevre gönüllüsü” sertifikalarını verip ardından Beşiktaş belediyesine ait deniz temizleme motoruna bindirildik.

Bu enteresan araçların deniz yüzeyini nasil temizlediğini, deniz kirliliğinin doğurabilecegi sonuçları dinledik. Bu gezi sirasinda ayda 40 ton çöp temizlediklerini soylemeleri kirliliğin ne boyutlarda oldugunu anlatmaya yetiyordu. Daha sonrasında kıyıya çıktığımızda bu kez de Boğaziçi Üniversitesi Sualtı dalış klübünün Bebek Koyuna dalışlarını izledik.

Aşağı yukarı 10 dakika içinde resimde gördüğünüz miktarda çöp çıkardılar denizin dibinden. Çoğunlukla çıkan şarap ve bira şişeleri, sahilde veya teknelerinde oturup keyif yapanların arkalarında umursuzca bıraktıkları çevre felaketini çocuklara basitçe anlatmaya yetti.

Bunun üzerine çocuklar, hazırlanan broşürleri Bebek’te dolaşan halka dağıtarak görevlerine başladılar. Köpek dolaştırmaya çıkanlara ise kopek pisliklerini toplayabilmeleri için torbalar dağıtarak çevre kirliliğine dikkat çektiler. Kampanya hazırlıkları sırasında çevre temizliği adına yaptıklarıi posterleri pankart olarak taşıyıp çevredeki büyüklerine örnek olmaya hevesli çocuklar tüm Mayıs ayı boyunca her Cumartesi Bebek parkında toplanarak Bebek ve çevresinin temiz kalmasi için ellerinden geleni yapacaklar.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim
Ekoloji&teknoloji

Bugün sizlerle okuyucularımızdan Kaan Saatci'nin bayıldığımız karikatürlerini ve konuyla ilgili bizimle paylaştığı birkaç cümlesini paylaşmak istedik.

Kapat