Ömrü dolan kömür Tchaikovsky ile uğurlanıyor

Gelişen teknolojiler, küresel farkındalığın artması ve özellikle Paris Anlaşması’nın etkileri büyük çaplarda hissedilmeye başladı. Çin’in Ulusal Enerji Bakanlığı, önümüzdeki 3 yıl boyunca kömür madenlerine izin vermeyeceğini, bu yıl içerisinde de 1000’den fazla kömür madeninin kapanacağını duyurdu.

Uzmanlar, Pekin tarafından ilk defa yeni bir madenin açılmasına karşı bir karar çıktığını, bunun sebeplerinin ise kömüre olan talebin azalması ile beraber, Çin’de giderek yükselen hava kirliliği tehditi olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda Çin’de çoğu şehir kirli havanın yarattığı sis ile örtülmüş,Pekin’de iki defa kırmızı alarm verilmişti.

213423565

Çin açık ara dünyanın en büyük kömür üreticisi ve tüketicisi. Fosil yakıtların en kirlisi olan kömür, 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre sadece Çin’de 1,6 milyon kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Türkiye de durum çok farklı değil, Avrupa’daki 112 kömür santrali projesinin 75’inde Türkiye’nin imzası bulunuyor. Bu projelerin tamamlanması halinde, Türkiye kömür kullanımında dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olma riskini taşıyor. Türkiye’de kömür şimdilik her yıl 2.876 erken ölüme yol açarken, bu projelerin tamamlanması ile beraber ortaya çıkacak problemleri düşünmek bile istemiyoruz.

0101020202040405050(3)

Çin’in böyle kararlar almasının artkasında aynı zamanda Çin’in yaptığı devasa yenilenebilir enerji projeleri de var. 2010 yılında Çin’de üretilen toplam enerjinin %70’i kömüre bağlı iken, 2015 yılında bu rakam %64’e düşmüş durumda.

Bu durum sadece Çin’e özgü değil, Bloomberg Yeni Enerji Finansı raporuna göre kömür tüketiminde ikinci sırada olan ABD’de kömür santrallerinin %17’sinin bir kaç yıl içinde kapanacağı belirtiliyor. Rapor kömür endüstrisinin ölümcül bir sonla karşı karşıya olduğunu da belirtiyor.

24353646

Bunun ilk örneklerini, ABD’nin en büyük elektrik şirketi Duke Enerji’nin geçen hafta yayınladığı videosunda görmek mümkün. Duke Energy’nin Kuzey Karolina’da bulunan kömür madenlerinin yıkımını Tchaikovsky’nin 1812 Uvertürü ile eşleştiren video, elimizde olmadan yüzümüzde büyük bir gülümsemeye yol açıyor.

Karbondioksit, civa, sülfür, nitrojen oksit ve diğer zararlı kimyasalları atmosfere saçan kömürün sonunun geleceğini okumak ayrı bir şey iken onun klasik müzikle beraber yapılışından ziyade, yokoluşunu izlemek çok daha ayrı bir şey.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, İyi haberler, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Teknoloji
Hayvanseverler buluşuyor: Kulübe değil kulübeye

İlki yoğun ilgi gören Kulübe Değil Kulübeye partisinin ikincisi 18 Mart'ta COOP'ta

Kapat