Pekin’de gri günler

Geçtiğimiz günlerde İklim Zirvesi’nin başlamasıyla, Paris dışında haritada dikkatimizi çeken bir nokta daha olmuştu: Pekin.

29 Kasım günü, liderlerin bir araya gelmesine çok az kala, Paris’te beklenen fırtına aslında Pekin’de koptu. O gün Çin’in kalabalık şehri, tarihindeki en ciddi, ve en yüksek kirlilik uyarısını verdi. Bu alarm turuncu alarmdı ve sokaklarda görme seviyesi oldukça düşüktü.

İlerleyen günlerde kirlilik seviyesi kırmızıya yükselen Çin’de okullar kapatıldı, araba kullanımına limit getirildi ve Pekin’deki fabrikalardan da üretimin durdurulması istendi.

Çin enerji ihtiyacının %60’ını halen kömürden karşılamakta. Pekin’deki ABD Büyükelçiliğinin yaptığı ölçümlerde, metreküp başına düşen havadaki zararlı partikül miktarı PM2,5 şu sıralar 300 mikrogram’ı gösterse de, bu rakam geçtiğimiz 10 gün içinde binlere yaklaşmıştı. Not olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün bu rakam için 25 mikrogram sınırını koyduğunu ekleyerek de durumun ne kadar ciddi olduğunu ifade ederbiliriz.

Devam eden araba yasakları ile birlikte, alarm seviyesinin Perşembe günü, gelmesi beklenilen soğuk hava dalgası ile hafiflemesi bekleniliyor. Pekin de yaşanan normal bir ve gri bir günün arasındaki farklar, görmeye alışık oldmadığımız manzaralarıyla objektiflere böyle yansıyor.

1111112233333

Bu görüntülerin ardından Paris’ten de biraz bahsedeceksek şunu belirlememiz gerekiyor: 2014 yılında 0,6% artış gösteren fosil yakıt kaynaklı karbon emisyonunun, 2015 yılında aynı oranla düşüş yaşaması projeksiyonlar arasında.

57777777888

2000 yılından beri büyüyen kömür talebinde %80 pay sahibi Çin’in, bundan tam bir sene önce kömüre olan yatırımını azaltıp enerji politikasında değişikliğe gitme kararı bu projeksiyonu resmediyor.

7787878787878

Çin’in kömür kullanımı sürekli olarak düşüş yaşarken, çimento, çelik demir sektörü de bu amaçla kömürü bırakmaya başladı.

Gözümüze çarpan rakamlar ise şöyle:

Çin’in kömür tüketimi 2014 yılında %2,9 değerinde düştü ve bu son 15 yıldaki rekor düşüş olarak yaıtlara geçti.

Çin’in kömür ithalatı ise yine aynı yılda %11 oranında azaldı.

2014 yılında Pekin’de bin kömür madeni kapandı.

Çin geneline bakıldığında ise, 444 GGW değerinde yenilenebilir enerji kapasitesine sahip.

Çin karbondan uzaklaşmasına rağmen son 10 gününü gri renk hakimiyetinde geçirdi.

009098876554

Kaynak: http://www.theguardian.com/cities/gallery/2015/dec/08/beijing-air-pollution-red-alert-smog-before-after-pictures

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, İklim Değişikliği, Yenilenebilir Enerji
Sana hiç yakışmadı Kadıköy!

Kadıköy Tarihi Çarşı'yı ziyaret eden Slow Food İstanbul’un Lüfer Koruma Timi hemen her tezgahta 8 ila 17 cm arası boylarda...

Kapat