Sessiz sedasız büyüyen bir bisiklet hareketi

Critical Mass, tüm dünyada 1992 yılından beri devam eden bir bisiklet hareketi. Terimin İsim babası, Çin’in trafik kuralları: Çin’de bisiklet kullanıcıları yol kenarında kritik bir çoğunluk yarattıklarında ışıksız kavşaklarda geçiş hakkına sahip oluyorlarmış.

İlk olarak San Fransisko’da 50 kadar bisikletlinin katılımıyla başlayan hareket zamanla dünya çapında birçok ülkede düzenlenmeye başlamış. İstanbul’da ise her ayın son Cumartesi günü 17:00’de Göztepe Parkı’ndan çıkış yapılıyor.

Kurallar da tamamen hareketin kuralsızlığını ortaya koyuyor: İlk olarak Critical Mass İstanbul hiçbir şekilde reklam, sponsor, bağış vs. kabul etmiyor, Beyoğlu Urban Cafe’de flyer’larına rastlamasam muhtemelen benim de haberim olmayacaktı. Belirli bir rota ya da ulaşılacak bir destinasyon yok. Gidilecek yöne en öndeki bisikletliler karar veriyor arkadakiler de onları takip ediyor.

İnternet sitesinde hareketten daha fazla insanın haberdar olmasını isteyenlerin indirebileceği örnek bir el ilanı bulunuyor Geziye paten ve kaykay da dahil olmak üzere her çeşit motorsuz taşıtla katılınabiliyor. Amaç ise yaya ve motorsuz taşıt haklarına dikkat çekmek, küresel ısınma, trafik ve hava kirliliğine katkıda bulunmamak ve çağdaş bir kent için pedal çevirmek. Bir sonraki etkinlik 31 Temmuz’da. Göztepe Parkı’na giderken düdük, korna ve su tabancalarınızı da yanınızda götürmeyi unutmayın.

Kaynaklar

http://criticalmassistanbul.org/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın