Şimdi kompost yapmanın tam zamanı

Karlı, yağmurlu bir kışın ardından güneşli günlere kavuştuk sonunda. Evden çıkmak için bahane aradığımız bu günlerde bahçeleri olanlar için hayat daha eğlenceli. Geri dönüşüme önem veriyorsanız yemek ve bahçe atıklarını kompostlaştırmak tam size göre.

Bahçenizle uğraşmayı seviyor ve kimyasalı bol gübrelerden uzak durmak istiyorsanız kompost yapmaya başlamak için daha fazla beklememelisiniz. Yapay gübreler nedeniyle ektiğiniz meyve ve sebzelerde yapay bir tat oluşur ve toprağınız kirlenir. Oysa, evinizdeki organik atıkları geri dönüştürerek tamamen doğal ürünler elde edebilirsiniz. Ayrıca kompostunuzda bulunan enzimler, vitaminler ve mikroorganizmalar bitkilerinizi toprakta oluşabilecek hastalıklara karşı da koruyacaktır.

Yüksek miktarlardaki organik atıkların kompostlaştırılmasına dönük sunmakta olduğu makineli çözümlerin yanında artık bahçesi olan bireysel tüketicilere de hizmet sunan bir firma var artık: Ecotec. İsterseniz solucanlar vasıtasıyla yemek atıklarınızdan kompost elde edebilir isterseniz de bahçe atıklarınız için bahçe tipi kompostlaştırma bidonlarını kullanabilirsiniz.

Ecotec, her iki tip ürünü de eğer isterseniz kapıya teslim olarak size gönderebiliyor.

Solucan Kompostu Kapları

777777777777

Mutfak atıklarınızı solucanlarla geri dönüştürmek için tasarlanan bu ürünleri hem iç mekanlarda hem de dışarıda kullanabilirsiniz. Solucanlar sayesinde elde edeceğiniz organik madde değeri yüksek kompostu ve kompost suyunu organik bahçecilik yaparken ve çiçeklerinizle ilgilenirken kullanabilirsiniz.

Yemeklerinizi hazırlarken sebzelerin ve meyvelerin kabuklarını çöpe atmaktan vazgeçmek istiyorsanız bu ürünler tam size göre. Şehirleşme nedeniyle doğadan uzak kalan çocuklarınız için de bu solucanlar çok eğlenceli ve öğretici olacak.

Kurulumu çok kolay olan bu “Can-O-Worms” ve “Worm Cafe” kapları üretilirken de geri dönüşüm önemsenmiş. Kaplar geri dönüştürülebilir ve UV korumalı plastikten üretilmiş ayrıca solucanların üremesi için gerekli olan yatak malzemesi de kapların içinden çıkıyor. Solucanları nereden bulacağım diye de sakın dert etmeyin, Ecotec bu konuda her türlü desteği sağlıyor.

 

 

 

 

Bahçe Tipi Kompostlaştırma Bidonları

can-o-worms-01

Topraklarımız için gerekli olan değerli besin maddelerini her zaman çöpe attığımız biliyor musunuz? Biçtiğimiz çimler, budadığımız ağaç dalları, yere düştükçe süpürdüğümüz yapraklar ve mutfaklarımızdan çıkan yemek atıklarını çöpe atıyoruz.

Organik tarımın önemi bu günlerde çok daha iyi anlaşılıyor. Siz de kendi kompostunuzu kullanarak bitkilerinizi güvenle yetiştirebilirsiniz. Bahçeniz yoksa bile balkonlarınızda kendi kompostunuzu yaparak; doğadan aldığınızı doğaya geri vermiş olmanın yanı sıra, çöp dökme alanlarındaki yükü de azaltmış olacaksınız.

Ecotec’in kullanıma sunduğu “Compost Tumbler” metal ayakları ve döner mekanizması sayesinde oksijen ile suyun dengeli bir şekilde dağılımız sağlıyor. Compost Tumbler yere değmediği için hem bahçede hem de balkon ve teraslarda kullanılabilir. Bahçe Tipi Kompostlaştırma Bidonları’na %50 oranında yemek atığı ve %50 oranında bahçe atığı atarak kompost oluşturabilirsiniz.
Kompost yapımı ile ilgili daha ayrıntılı ve teknik bilgi için
Ecotec‘in önerilerine göz atabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat
Kullan-at kültürü: Gerçekte ne kadar geri dönüşüm yapıyoruz?

Gelin atıklarımızın ne kadarının geri dönüştürüldüğüne ve sonuçlarına beraber bakalım.

Kapat