Sıra Ihlamur Kasrı’nda

Gün geçmiyor ki bir beton inşaatı daha başlamasın. Son zamanlarda gündemde kalmaya çalışan Emirgan Korusu mücadelesinden sonra, Beşiktaş’taki Ihlamur Kasrı’nın yanında yer alan açık otoparkın katlı otoparka dönüştürülmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin çıktı.

4 Şubat günü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkan karar; “Beşiktaş Ihlamur Kasrı 3. Derece Doğal Sit Alanı ve Etkileme Geçiş Sahasına İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı Değişikliği” 5 Mart’a kadar askıda kalacak ve plana 30 gün içerisinde itiraz edilebilecek.

Çıkan karar bir maddeden oluşuyor:

“Plan hükümlerine göre belediyeler veya diğer kamu kuruluşları ve özel kişiler tarafından kapalı veya katlı olarak kültür ve tabiat varlıkları yeraltı, yer üstü envanter ile mevcut ve kayıp korunması gerekli kültür varlığı araştırma envanterinde yer alan eserler korunmak şartı ile topoğrafyaya uyarak görsel etkiyi bozmayacak şekilde ilgili kurumların görüşleri ve ilgili tabiat varlıklarını koruma bölge komisyonunun uygun görüşü alınmak koşulu ile otopark yapılabilecek.”

Emirgan Korusu’ndan sonra Ekşi Sözlük’te çıkan ‘İstanbul’da imara açılabilecek yeşil alanlar’ başlığı ile ortaya çıkan sayısız öneri (!) daha ne kadar haklı çıkacak bilinmez.

Kaynak:

http://haber.sol.org.tr/toplum/ihlamur-kasrina-cok-katli-otopark-projesi-107217

http://t24.com.tr/haber/ihlamur-kasrina-cok-katli-otopark-projesi,286503

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Yeşil alanlar
Sabancı Üniversitesi’nde geri dönüşüm hareketi: SugoesGreen

Students Go Green yarışmamızın finale kalan ekiplerinden SugoesGreen'den kampüslerinde geri dönüşüm alanında yarattıkları sürdürülebilir değişimi dinleyelim.

Kapat