Süper güçlere sahip hayvanlar: I. Tüysüz köstebek faresi

Bu hayvani süper güçlere sahip olmak için neler verirdiniz?

“İnsanlık” olarak her ne kadar kendimizi dünya üzerindeki canlıların en gelişmişi olarak konumlandırmaktan çok hoşlansak da, çağımızda insanlığın karşısındaki sağlık tehditleri, hastalıklar ve salgınlar çoğalarak yayılmaya devam etmekte.Aklınızın ucundan geçmeyecek bazı hayvanların ise bu tehditlere karşı bağışıklığı var. İnsanlığın en büyük korkularının yakınından bile geçmeyen bu altı hayvana bakacağız bu hafta. Listenin başında tüysüz köstebek faresi var.

1. TÜYSÜZ KÖSTEBEK FARESİ BAĞIŞIKLIK: KANSER

tumblr_m6k23eunor1r7blo1-300x181

Çoğunlukla Doğu Afrika’da görülen bir tür olan tüysüz köstebek faresinde, on yıllarca süren yaşamına rağmen bugüne kadar hiçbir kanser vakasına rastlanmadı. Bu tür, kansere yakalanmayan tek memeli olma özelliğini de taşıyor. Bilim adamları bu savı ispatlamak için tüysüz köstebek farelerine kanser hücreleri bile enjekte ettiler (burada iki kez düşünmek gerek: bilim uğruna doğal yaşamına devam eden bir hayvana kanserli doku enjekte etmek…) fakat sonuç değişmedi.

Açıklanan bulgulara göre tüysüz köstebek fareleri kanserli hücrelerin gelişimini engelleyen iki farklı gene sahip. Bundan daha tuhaf olanı ise, bu iki genden birinin insan vücudunda da bulunmasına rağmen kanseri önleyici hiç bir aktivitede bulunmaması. Aynı yapının fare bünyesinde bu işlevi görürken insan bünyesinde aynı tepkiyi vermemesi kötü şans mı?

Tüysüz köstebek faresinin bir diğer tuhaf özelliği ise asit yanıklarını hissetmiyor oluşu. Bu garip görünümlü yaratık asit dolu bir kovaya düşse, yara almadan geri çıkacak (bu bilgiye nasıl ulaşıldı acaba?)

Önümüzdeki günlerde süper güçlerini tanıyacağımız hayvanlar: MANDRILL MAYMUNLARI, DENİZANALARI, TİMSAHLAR, KÖPEKBALIKLARI, FİRAVUNFARESİ (KUYRUKSÜREN)

BUNU DA OKU:  Geleceğin (neredeyse hiç) su kullanmayan 4 teknolojisi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar
Müjdemizi isteriz, İklim Ağı kuruldu!

Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları, iklim değişikliği konusunda ortak kaygılarını ve çözüm önerilerini birlikte dile getirecek.

Kapat