Suriye’de savaşın ortasından kurtarılan kedi yeni yuvasına kavuştu

Suriye’deki Fırat Kalkanı harekâtı sırasında El Bab’daki operasyonda Uzman Çavuş Ömer Özkan’ın bulduğu ve Barış adını verdiği 8 aylık kedi, İstanbul’daki yeni yuvasına kavuştu. ‘Barış’ artık Kırmızı Kedi Yayınevi’nde kitapların arasında yaşıyor.

TIKLAYIN: Evde kedi ya da köpek besleyenler için 14 yeşil öneri


Fırat Kalkanı harekâtında görevli Uzman Çavuş Ömer Özkan, El Bab’taki operasyon sırasında açlıktan ve korkudan bitkin halde, şiddetli çatışmalardan sağ salim kurtulan bir kedi buldu. Özkan, bu kediye “Barış” adını verdi.

Karargâha götürdü, karavanasına, tayınına ortak etti. Şiddetli çatışmaların ortasında kediyle daha fazla ilgilenmesi mümkün olmadığından kedinin Türkiye’ye götürülmesi için sosyal medya aracılığıyla yardım istedi.

Gaziantep’teki Canlı Hayatını İyileştirme Derneği (CAHİDE) Özkan’la bağlantı kurup harekete geçti. Barış, El Bab’dan Karkamış’a getirildi. Dernek çalışanı Hamid Avar’a teslim edildi ve iki günlük bir yolculukla Gaziantep’e ulaştı.

Tedavi ve bakımı yapılan kedi için ömür boyu kalabileceği bir yuva arayışı başladı, çağrıya cevap veren Kırmızı Kedi Yayınları Gaziantep’e gidip Barış’ı sahiplendi ve İstanbul’daki yeni yuvasına, Gümüşsuyu’ndaki yayınevi ofisine getirdi.

Kaynaklar:
Hürriyet
T24

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar, İyi haberler
Hava kirliliği Türkiye’yi ele geçirdi: Sadece 3 ilin havası temiz

Nüfusun yoğun olduğu İstanbul ve İzmir'deki istasyonlarda ise hava kirliliği sınırın 2, Ankara'da 3 kat üzerinde.

Kapat