Tükettiğinden fazlasını üreten 8 artı-enerji ev

Gelecekte evinize elektrik faturası gelmeyecek, hatta ürettiğiniz elektrikten para kazanabileceğinizi söylesek bize ne kadar inanırsınız? Sıfır enerji evleri geçmişte kaldı, artık sıra artı enerji evlerde.

Artı enerji evleri yavaş yavaş teoriden çıkıp, fiziksel olarak da inşaa edilmekte. Bu evler sadece tükettiği enerjiyi üretmekle kalmıyor aynı zamanda tükettiğinin fazlasını satarak gelir sağlıyor.

Zarif, enerji tasarrufu yapan ve giderek uygun fiyatlı bir hâle gelen bu binalar, yenilenebilir enerjinin finansal gücünü bir kez daha kanıtlıyor.

Snøhetta ZEB Deney Evi, Norveç

23425364758

Güneydoğu yönüne doğru eğik halde bulunan, Snøhetta, ZEB Deney Evi’nin ürettiği ekstra elektrik enerjisi, yıl boyunca bir elektrikli arabının ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

Norveç’in Larvik şehrinde bulunan bu 200 metrekarlik ev, jeotermal vegüneş enerjisinin imkanlarını öğrenmek için bir deney evi olarak kullanılıyor.

ArchiBlox Karbon Pozitif Evi, Avustralya

23142566

Avustralya’nın ilk prefabrik karbon pozitif evi olarak sunulan bu ev, çatısındaki güneş enerjisi panelleri ile tükettiğinden çok daha fazlasını üretiyor. ArchiBlox tarafından tasarımı yapılan 75 metrekarelik bu ev, içine davet ettiği doğal ışık ve çift camlı cephesini ve yeşil çatısı ile beraber pencerelerindeki bitkileri ile destekleyip hem yalıtım hem de enerji tasarrufu dağlıyor. Tabii ki evin iç tasarımı da sürdürülebilir olarak üretilmiş, enerji tasarruflu, zehirli kimyasal içermeyen malzemeler ile planlanmış.

Ralph Disch – Heliotrope, Almanya

132425675

Heliotrope Almanya’nın Freiburg şehrinde bulunan ve 180 derece dönerek güneşi takip edip güneş panellerinin verimliliğini arttıran bir ev.

6.6 kWH’lık güneş panelleri evin artı enerji olmasını sağlarken, aynı zamanda evin sıcak suyunu ve ısısını güneşten topladığı enerji ile sağlıyor. Ralph Disch adlı mimar tarafından tasarlanan bu ev, tükettiğinin 5 katı enerji üretme kapasitesine sahip, atık suyu ve yağmur suyunu geri dönüştürüyor ve ayrıca bir kompost tuvalete sahip.

BUNU DA OKU:  Gıda mühendisi Bülent Şık: Geçtiğimiz yıl Türkiye'de hayvancılıkta kullanılan antibiyotik miktarı 232 ton olabilir

Nathan Good Architects – Cannon Sahil Evi, ABD

14255667

Cannon Sahil Evi sadece artı enerji bir ev olmaktan ötesini planlıyor. Yeşil çatılı bu ev harika bir okyanus manzarı ile beraber gelirken, fotovoltaik paneller, güneş enerjili su ısıtıcıları, jeotermal enerji, ısıyı geri dönüştüren vantilatörleri ve yüksek verimli bir ısı pompası ile enerjiyi verimli kullanmayı yeniden tanımlıyor.

AART Architects – Home For Life , Danimarka

425364786

190 metrekarelik bu ev, doğal ışığı kullanması ve stratejik olarak planlanmış yerleşimi ile kışın ısısının %50’sini sadece güneş ışıklarından sağlıyor.

Ultra verimli bu evde fotovoltaik paneller, güneş enerjili su ısıtıcıları, ısı pompalarıözel tasarlanmış camlar ve evin kendi doğal havalandırmasını kullanan bir sistem mevcut.

Werner Sobek – B10 Aktivhaus, Almanya

3425364578

B10 Activhaus, hem kendinin, hem 2 elektrikli arabanın hem de komşusunun evinin tüm eberjisini sağlayabiliyor.

85 metrekarelik bu ev , akıllı telefonunuzdan kontrol edilebiliyor ve ev sahibinin alışkanlıklarını ‘öğrenip’ kendini ona göre programlıyor.Çatısındaki fotovoltaik paneller ise yılda 8,300 kWh enerji üretme kapasitesine sahip.

Interface Studio Architects – Roxbury E+ Konakları, ABD

1234235457

Artı-enerji evler her zaman müstakil evler olmak zorunda değil. ABD’nin Boston şehrindeki bu evler, hep birlikte, LEED Platinyum sertifikası kazanıp, yılda 10,000 kWh enerji üreten 39 güneş paneli ile ev sahiplerine ürettikleri enerji satıp, ekstra bir gelir kazanma imkanı sunuyor.

Cardiff Üniversitesi – Solcer House, Birleşik Krallık

231425457

üyük Britanyanın ilk uygun fiyatlı artı-enerji evleri olması ile ünlenen Solcer Evleri, 8 ay boyunca ürettikleri enerjiden şebekeye satma imkanı sağlıyor. 3 yatak odalı bu ev 600 bin liralık bu ev, büyük şehirlerdeki çoğu evden daha ucuz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Tükettiğinden fazlasını üreten 8 artı-enerji ev” için 8.991 yorum

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Genel
İnsanlığa olan inancınızı diriltecek 17 kare

Bugünlerde ihtiyacımız var gerçekten

Kapat