Türkiye 2060 yılını bekleyecek: ABD’de gerçekleşen tam güneş tutulmasından fotoğraflar

Kuzey Amerika’yı bir uçtan diğerine kateden güneş tutulması, ABD’nin bazı bölgelerinde tam olarak gözlemlendi. En son 1918’de böyle bir olayı yaşayan ülkede bu muhteşem doğa olayına olan ilgi oldukça yüksekti. Yaklaşık 200 milyon kişinin izlediği 2017 güneş tutulması, bugüne dek en fazla kişinin izlediği ve fotoğrafladığı tutulma olarak tarihe geçti.

Sadece 1 saat sürecek güneş tutulmasını izlemek isteyen ABD’liler bazen 16 saat süren yolculukları göze alıp, bazı şehirlerde tükenen ve tanesi 10 dolardan satılan özel gözlüklere 100 dolar vermeyi bile kabul ettiler.Parklar, tarlalar, açık alanlar güneş tutulmasını izlemeye çalışan ABD’lilerin aileleri, evcil hayvanları ile doldu.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Güneş tutulması, ülkede 14 eyalette net şekilde izlenebildi.ABD genelinde yarattığı turistik hareketliliğin yanında, bir araştırmaya göre Güneş tutulması ülke ekonomisinde 694 milyon dolarlık üretim kaybına neden oldu.

İş saatlerinde gerçekleşen tutulmayı izlemek için çalışanlar mesaisine en az 20 dakika ara verdi. Tam tutulma alanı içinde 15 milyon kişinin yaşadığı ABD’de bu doğa olayını 200 milyondan fazla kişi izledi. Oluşan maddi kaybı turizmden gelen gelirlerin dengelediği belirtiliyor.

#solareclipse

A post shared by Sew What (@sewwhatkate) on

Bu sırada 80’leri sevenler için de oldukça ilgi çekici bir gelişme yaşandı. Bazı şanslı hayranlar “Total Eclipse of the Heart”(Kalbin Tam Tutulması) adlı şarkısı ile 80’lere damga vuran Bonnie Taylor ile özel bir gemi turuna çıkma şansını yakaladı. Tam güneş tutulması sırasında Taylor da şarkısını hayranları için söyledi.

Şarkı aynı zamanda son iki haftaya göre Spotify’da %2,859’luk, iTunes’da %500’lük bir artış gördü.

Türkiye’den de gözlenebilecek tam güneş tutulması ise 20 Nisan 2060’da gerçekleşecek. Türkiye 1999 ve 2006 yılında tam güneş tutulmalarının izlenebildiği ülkelerden biriydi.

Aman diyelim; 2060 yılına geldiğinizde aklınızda bulunsun, ABD Başkanı Donald Trump’ın dün yaptığı gibi güneşe direkt bakmayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Genel, Hayat, Teknoloji
Kontakt lensini düzgün kullanmayanların başına gelebilecek 3 korkunç hastalık

Araştırmalara göre kontakt lens kullanan her 500 kişiden biri körlüğe varabilecek enfeksiyonlardan müzdarip oluyor. 

Kapat